Test: UnikSports løbearmbånd

En iPhone eller Android-mobil er den perfekte løbepartner, den er bare ikke så handy at have i lommen, og man gider jo heller ikke løbe med den i hånden. Et løbearmbånd kan være løsningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et løbearmbånd gør det muligt at spænde mobilen om overarmen, så den sidder sikkert fast, mens du løber. Denne model fra UnikSports er skabt i en solid kombination af neopren og læder, med velcro til at spænde remmen fast. Vi testede en version til iPhone 6, og det indbyggede mobiletui passer perfekt til denne model. Telefonen sidder urokkeligt fast samtidig med, at den er godt beskyttet mod vand, snavs, sved med mere, takket være det tætte lag af plastik på fronten.

Der er dog stadig mulighed for at betjene mobilen, mens den sidder i det plastbeklædte løbearmbånd, og der er også direkte adgang til hovedtelefonstikket, så du nemt kan lytte til musik, når du løber. Der er en endda også en lille lomme til dine nøgler. Således er der tale om et ganske gennemført løbearmbånd i lækker kvalitet og tilmed til en ganske fornuftig pris.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics