Test: Rigtig meget mobil for pengene

Huawei P9 Lite er en virkelig habil smartphone, der ikke smadrer budgettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

P9 Lite er en billigere og lidt mere skrabet udgave af årets topmobil fra Huawei, P9’eren, som blev lanceret i foråret. Designet er ikke helt så raffineret, men ikke desto mindre ganske nydeligt med elegante aluminiumskanter og stilfuld sort plast på bagsiden. Kenderen vil hurtigt lægge mærke til, at den ikke har samme dobbeltkamera på bagsiden som P9’eren, men ”kun” et almindeligt 13 MP-kamera. Det tager dog ganske hæderlige billeder, og det samme gælder selfiekameraet på fronten. Skærmen er ikke videre spændende. Den er lidt kold og bleg i billedet, men står ikke desto mindre fint og klart i full HD. P9 Lite er imponerende hurtig for en mobil i denne prisklasse, og batteritiden er også over middel. Dog er mobilen ret lang tid om at lade op. Cirka tre timer tager en fuld opladning. Styresystemet er det efterhånden velkendte Emotion UI, som giver en simpel og brugervenlig indgang til Android 6, som ligger bag. Det er svært at finde en anden smartphone, der giver så meget for pengene.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job