Armbåndet giver stød, hvis du snupper en smøg

Du får øjeblikkeligt stød, hvis du prøver at tænde en smøg eller snuppe en snack i utide. Pavlok er armbåndet, der afstraffer dig fysisk, for at bryde dine uvaner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du associerer en handling med smerte, mister du lysten til at gøre den. Det var den russiske filosof Ivan Pavlovs teori, og den tankegang er grundlaget for det nye armbånd, Pavlok.

Armbåndet giver dig simpelthen stød, når du skal til at give efter for en dårlig vane som at ryge, spise sukker eller bide negle.

Det sker dog ikke automatisk. På nuværende tidspunkt er du nødt til selv at sige til armbåndet, når det skal give stød. Enten direkte på armbåndet eller via din mobil. Alternativt kan du tillade andre at give dig stød fra deres smartphone, hvis de tager dig i den dårlige vane.

Der arbejdes dog på automatisering, så armbåndet selv kan registrere, når du skal til at kaste dig over en uvane, og give dig et velfortjent stød. Indtil videre er en Chrome-udvidelse tilgængelig, som zapper, hvis du bruger for lang tid med at surfe på nettet.

Den medfølgende app rummer også en alarm, som kan indstilles til at vække dig med stød om morgen.

Det er muligt at vælge, hvor voldsomt et stød Pavlok skal give. Vores chef har prøvet armbåndet, og fortæller at man allerede ved 30 procent får et ordentligt rap. Så hvis du sætter den på 100 skal du nok du nok hurtigt komme af med dine uvaner.

Pavlok koster 169 dollars og sælges fra Pavlok.com.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS