Armbåndet giver stød, hvis du snupper en smøg

Du får øjeblikkeligt stød, hvis du prøver at tænde en smøg eller snuppe en snack i utide. Pavlok er armbåndet, der afstraffer dig fysisk, for at bryde dine uvaner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du associerer en handling med smerte, mister du lysten til at gøre den. Det var den russiske filosof Ivan Pavlovs teori, og den tankegang er grundlaget for det nye armbånd, Pavlok.

Armbåndet giver dig simpelthen stød, når du skal til at give efter for en dårlig vane som at ryge, spise sukker eller bide negle.

Det sker dog ikke automatisk. På nuværende tidspunkt er du nødt til selv at sige til armbåndet, når det skal give stød. Enten direkte på armbåndet eller via din mobil. Alternativt kan du tillade andre at give dig stød fra deres smartphone, hvis de tager dig i den dårlige vane.

Der arbejdes dog på automatisering, så armbåndet selv kan registrere, når du skal til at kaste dig over en uvane, og give dig et velfortjent stød. Indtil videre er en Chrome-udvidelse tilgængelig, som zapper, hvis du bruger for lang tid med at surfe på nettet.

Den medfølgende app rummer også en alarm, som kan indstilles til at vække dig med stød om morgen.

Det er muligt at vælge, hvor voldsomt et stød Pavlok skal give. Vores chef har prøvet armbåndet, og fortæller at man allerede ved 30 procent får et ordentligt rap. Så hvis du sætter den på 100 skal du nok du nok hurtigt komme af med dine uvaner.

Pavlok koster 169 dollars og sælges fra Pavlok.com.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College