Armbåndet giver stød, hvis du snupper en smøg

Du får øjeblikkeligt stød, hvis du prøver at tænde en smøg eller snuppe en snack i utide. Pavlok er armbåndet, der afstraffer dig fysisk, for at bryde dine uvaner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du associerer en handling med smerte, mister du lysten til at gøre den. Det var den russiske filosof Ivan Pavlovs teori, og den tankegang er grundlaget for det nye armbånd, Pavlok.

Armbåndet giver dig simpelthen stød, når du skal til at give efter for en dårlig vane som at ryge, spise sukker eller bide negle.

Det sker dog ikke automatisk. På nuværende tidspunkt er du nødt til selv at sige til armbåndet, når det skal give stød. Enten direkte på armbåndet eller via din mobil. Alternativt kan du tillade andre at give dig stød fra deres smartphone, hvis de tager dig i den dårlige vane.

Der arbejdes dog på automatisering, så armbåndet selv kan registrere, når du skal til at kaste dig over en uvane, og give dig et velfortjent stød. Indtil videre er en Chrome-udvidelse tilgængelig, som zapper, hvis du bruger for lang tid med at surfe på nettet.

Den medfølgende app rummer også en alarm, som kan indstilles til at vække dig med stød om morgen.

Det er muligt at vælge, hvor voldsomt et stød Pavlok skal give. Vores chef har prøvet armbåndet, og fortæller at man allerede ved 30 procent får et ordentligt rap. Så hvis du sætter den på 100 skal du nok du nok hurtigt komme af med dine uvaner.

Pavlok koster 169 dollars og sælges fra Pavlok.com.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job