Test: FRITZ!Powerline 1240E kit

FRITZ!Powerline 1240E er en powerlineadapter med indbygget Wi-Fi, her testet i form af et kit med to enheder, således at man som nystartet powerline-bruger har alt, hvad man skal have for at komme i gang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sættet består af to ens 1240E powerlineadaptere, med en maksimal teoretisk overførselshastighed over elnettet på 1200 Mbit/s.

Det er naturligvis ikke en hastighed, man skal regne med at se, men har man nogenlunde optimale betingelser, kan man godt regne med en god hastighed mellem enhederne. FRITZ!Powerline 1240E har indbygget 802.11n Wi-Fi på 2,4 GHz med hastigheder på op til 300 Mbit/s. Det gør det endnu lettere at få glæde af sættet sammen med andre enheder, det samme kan man sige om den indbyggede 1 Gbit/s LAN-port, som hver 1240E adapter er udstyret med.

Det gode ved sættet er, at man let kan komme i gang, man kan sagtens tilkøbe ekstra 1240E powerlineadaptere, hvis behovet opstår for at udvide netværket i hjemmet. Betjeningen og opsætningen er ganske ligetil, det tager ikke mange øjeblikke, før at man har oprettet sit eget netværk over elnettet. Sættet understøtter 128-bit AES-kryptering, man kan se om enheden er beskyttet på den ene diode på enheden.

De to andre fortæller, om der er oprettet en forbindelse over elnettet, samt at Wi-Fi er aktiveret. Powerline-adapteren har sin egen webbrugergrænse, man kan tilgå ved at skrive enhedens navn eller angive ip-adressen i en browser.

Man kan også til Mac og Windows downloade FRITZ!Powerline programmet, der med en visualiseret visning af powerline-netværket giver en oversigt over netværket og giver brugeren flere muligheder, herunder udvidede krypteringsmuligheder.

I testen har vi prøvet at placere powerlineadapterne flere steder og regelmæssigt nået 100 Mbit/s og mere mellem disse, sågar en hel del højere i et enkelt tilfælde. Alt i alt et godt og hurtigt powerlinesæt med masser af muligheder.        

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS