Test: FRITZ!Powerline 1240E kit

FRITZ!Powerline 1240E er en powerlineadapter med indbygget Wi-Fi, her testet i form af et kit med to enheder, således at man som nystartet powerline-bruger har alt, hvad man skal have for at komme i gang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sættet består af to ens 1240E powerlineadaptere, med en maksimal teoretisk overførselshastighed over elnettet på 1200 Mbit/s.

Det er naturligvis ikke en hastighed, man skal regne med at se, men har man nogenlunde optimale betingelser, kan man godt regne med en god hastighed mellem enhederne. FRITZ!Powerline 1240E har indbygget 802.11n Wi-Fi på 2,4 GHz med hastigheder på op til 300 Mbit/s. Det gør det endnu lettere at få glæde af sættet sammen med andre enheder, det samme kan man sige om den indbyggede 1 Gbit/s LAN-port, som hver 1240E adapter er udstyret med.

Det gode ved sættet er, at man let kan komme i gang, man kan sagtens tilkøbe ekstra 1240E powerlineadaptere, hvis behovet opstår for at udvide netværket i hjemmet. Betjeningen og opsætningen er ganske ligetil, det tager ikke mange øjeblikke, før at man har oprettet sit eget netværk over elnettet. Sættet understøtter 128-bit AES-kryptering, man kan se om enheden er beskyttet på den ene diode på enheden.

De to andre fortæller, om der er oprettet en forbindelse over elnettet, samt at Wi-Fi er aktiveret. Powerline-adapteren har sin egen webbrugergrænse, man kan tilgå ved at skrive enhedens navn eller angive ip-adressen i en browser.

Man kan også til Mac og Windows downloade FRITZ!Powerline programmet, der med en visualiseret visning af powerline-netværket giver en oversigt over netværket og giver brugeren flere muligheder, herunder udvidede krypteringsmuligheder.

I testen har vi prøvet at placere powerlineadapterne flere steder og regelmæssigt nået 100 Mbit/s og mere mellem disse, sågar en hel del højere i et enkelt tilfælde. Alt i alt et godt og hurtigt powerlinesæt med masser af muligheder.        

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec