Test: FRITZ!Powerline 1240E kit

FRITZ!Powerline 1240E er en powerlineadapter med indbygget Wi-Fi, her testet i form af et kit med to enheder, således at man som nystartet powerline-bruger har alt, hvad man skal have for at komme i gang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sættet består af to ens 1240E powerlineadaptere, med en maksimal teoretisk overførselshastighed over elnettet på 1200 Mbit/s.

Det er naturligvis ikke en hastighed, man skal regne med at se, men har man nogenlunde optimale betingelser, kan man godt regne med en god hastighed mellem enhederne. FRITZ!Powerline 1240E har indbygget 802.11n Wi-Fi på 2,4 GHz med hastigheder på op til 300 Mbit/s. Det gør det endnu lettere at få glæde af sættet sammen med andre enheder, det samme kan man sige om den indbyggede 1 Gbit/s LAN-port, som hver 1240E adapter er udstyret med.

Det gode ved sættet er, at man let kan komme i gang, man kan sagtens tilkøbe ekstra 1240E powerlineadaptere, hvis behovet opstår for at udvide netværket i hjemmet. Betjeningen og opsætningen er ganske ligetil, det tager ikke mange øjeblikke, før at man har oprettet sit eget netværk over elnettet. Sættet understøtter 128-bit AES-kryptering, man kan se om enheden er beskyttet på den ene diode på enheden.

De to andre fortæller, om der er oprettet en forbindelse over elnettet, samt at Wi-Fi er aktiveret. Powerline-adapteren har sin egen webbrugergrænse, man kan tilgå ved at skrive enhedens navn eller angive ip-adressen i en browser.

Man kan også til Mac og Windows downloade FRITZ!Powerline programmet, der med en visualiseret visning af powerline-netværket giver en oversigt over netværket og giver brugeren flere muligheder, herunder udvidede krypteringsmuligheder.

I testen har vi prøvet at placere powerlineadapterne flere steder og regelmæssigt nået 100 Mbit/s og mere mellem disse, sågar en hel del højere i et enkelt tilfælde. Alt i alt et godt og hurtigt powerlinesæt med masser af muligheder.        

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura