Test: FRITZ!Powerline 1240E kit

FRITZ!Powerline 1240E er en powerlineadapter med indbygget Wi-Fi, her testet i form af et kit med to enheder, således at man som nystartet powerline-bruger har alt, hvad man skal have for at komme i gang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sættet består af to ens 1240E powerlineadaptere, med en maksimal teoretisk overførselshastighed over elnettet på 1200 Mbit/s.

Det er naturligvis ikke en hastighed, man skal regne med at se, men har man nogenlunde optimale betingelser, kan man godt regne med en god hastighed mellem enhederne. FRITZ!Powerline 1240E har indbygget 802.11n Wi-Fi på 2,4 GHz med hastigheder på op til 300 Mbit/s. Det gør det endnu lettere at få glæde af sættet sammen med andre enheder, det samme kan man sige om den indbyggede 1 Gbit/s LAN-port, som hver 1240E adapter er udstyret med.

Det gode ved sættet er, at man let kan komme i gang, man kan sagtens tilkøbe ekstra 1240E powerlineadaptere, hvis behovet opstår for at udvide netværket i hjemmet. Betjeningen og opsætningen er ganske ligetil, det tager ikke mange øjeblikke, før at man har oprettet sit eget netværk over elnettet. Sættet understøtter 128-bit AES-kryptering, man kan se om enheden er beskyttet på den ene diode på enheden.

De to andre fortæller, om der er oprettet en forbindelse over elnettet, samt at Wi-Fi er aktiveret. Powerline-adapteren har sin egen webbrugergrænse, man kan tilgå ved at skrive enhedens navn eller angive ip-adressen i en browser.

Man kan også til Mac og Windows downloade FRITZ!Powerline programmet, der med en visualiseret visning af powerline-netværket giver en oversigt over netværket og giver brugeren flere muligheder, herunder udvidede krypteringsmuligheder.

I testen har vi prøvet at placere powerlineadapterne flere steder og regelmæssigt nået 100 Mbit/s og mere mellem disse, sågar en hel del højere i et enkelt tilfælde. Alt i alt et godt og hurtigt powerlinesæt med masser af muligheder.        

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S