Nintendo viser nyt gamingsystem

Ny konsol-tablet-hybrid Nintendo Switch fra Nintedo lader dig spille både ude og hjemme foran tv’et.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ny konsol-tablet-hybrid fra Nintedo lader dig spille både på farten og hjemme foran tv’et

Der har længe været rygter om, at Nintendo var på vej med en ny konsol til at efterfølge Nintendo Wii U. Nu har Nintendo endelig præsenteret et nyt system ved navn Nintendo Switch.

Nintendo Switch er lang fra en traditionel spillekonsol, da den er skabt til at blive brugt både foran fjernsynet men også som håndholdt konsol på farten. Den nye konsol-tablet-hybrid har to aftagelige Joy-Con-håndkontrollere på hver side af Nintendo Switch-konsollen, og du kan så vælge at spille alene eller sammen med flere spillere, mens du er på farten. Er du hjemme foran dit tv, kan du sætte Nintendo Switch i en dockingstation, der er forbundet til dit tv og spille på mere traditionel vis.

Der er endnu ingen pris eller detaljerede specifikationer på den nye konsol, og du må da også vente helt til marts for at se Nintendos nye håb i butikkerne. Indtil da kan du se Nintendos introdutionsvideo på Nintendo Switch her http://www.nintendo-europe.com/nintendoswitch

nintscreen-shot-2016-10-20-at-15-20-11ms800-1

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S