Tjen penge på at handle for din nabo

Med et par tryk på mobilen kan du få naboen eller en anden til at hjælpe dig med dagens indkøb. Eller du kan selv tjene penge på at hjælpe andre. Vigo er dagligvarekæden REMA 1000s nye deleøkonomiske app.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har ekstra travlt på jobbet i dag og ikke har tid til indkøbsturen, efter børnene er hentet, er en ny løsning lige ved hånden. Bogstaveligt talt. Fra i dag kan alle danskere benytte REMA 1000s nye app med den deleøkonomiske indkøbs- og udbringningstjeneste Vigo. For 39-59 kr. kan du bestille varer fra den lokale REMA 1000 på din smartphone. Og det er andre REMA 1000 kunder, der handler for dig. Mere end 18.000 danskere har nemlig tilmeldt sig som Vigo-indkøber og kan tjene lidt ekstra, hvis de vil.

Henrik Burkal, adm. direktør i REMA 1000, har glædet sig til lanceringen og melder om stor interesse for den nye, deleøkonomiske indkøbsløsning.

”Vi havde ikke turde håbe på, at vi ramte vores langsigtede og ambitiøse mål om 10.000 private indkøbere allerede den første uge. Det er helt vildt, og det viser virkelig, at danskerne er klar til at hjælpe hinanden. Vi har fået masser af positive tilbagemeldinger fra borgere i hele landet, og ikke kun fordi de vil tjene lidt ekstra. Mange vil gerne give en hjælpende hånd ved at handle for naboen eller en ældre i bygningen uden at få penge for det. Det siger meget, synes jeg,” siger Henrik Burkal og fortsætter:

”Vores 282 købmænd er også meget spændte. Normalt betyder teknologi, digitalisering og onlinehandel butiksdød lokalt ude i landet, men Vigo støtter netop den lokale købmand og nærområdet.

Danskerne vil hjælpe hinanden med at handle dagligvarer

REMA 1000s deleøkonomiske løsning til at handle dagligvarer for hinanden, blev offentliggjort i september. På få uger har mere end 18.000 danskere meldt sig til deleøkonomisk indkøb.

Jesper Bove-Nielsen, iværksætter og ekspert i deleøkonomi, har stået i spidsen for projektet, og han er både ydmyg og begejstret over danskernes interesse i den deleøkonomiske dagligvareløsning.

”Den feedback vi har fået, allerede inden vi har sluppet appen løs, har været overvældende. Alene på Facebook er vores Vigo videoer blevet vist knap 900.000 gange på få uger. Og kommentarerne fra kommende brugere er ufatteligt positive. De viser, at danskerne gerne vil ud og hjælpe hinanden. Hver dag køber 850.000 tusinde mennesker ind til sig selv, og tænk hvor stor en ressource det er, hvis blot nogle få procenter af dem tager en indkøbspose med til sin nabo eller en anden i nærheden. Det er meget, meget spændende,” siger Jesper Bove-Nielsen, adm. direktør i Vigo.

REMA 1000s nye app er tilgængelig på App Store og Google Play i dag.

burkal-bove Henrik Burkal  og Jesper Bove-Nielsen.

 

 

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S