Microsoft har skabt sin første alt-i-en-computer

Med Surface Studio tager Microsoft kampen op mod Apples populære iMac. Den designlækre alt-i-en-computer har fintunet 4,5K-skærm og giver kræfter til at kunne arbejde med selv de mest krævende opgaver  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den helt store nyhed ved Microsofts presseevent i går eftermiddags var alt-i-en-computeren Surface Studio. Med denne pc har Microsoft skabt hvad der ligner en stærk konkurrent til Apples iMac-computere.

Ultraskarp skærm

Ligesom de andre enheder i Surface-serien er der tale om en high-end-maskine, rettet mod den krævende bruger. Det er først og fremmest det kreative segment Microsoft forsøger at ramme med Surface Studio, der er forsynet med en knivskarp 28-tommer 4.5k ultra HD-skærm. Skærmen er finkalibreret for at leverer troværdige, og der er hurtig genvej til at skifte farveprofiler. 

En Zero Gravity Hinge gør det muligt at tilte skærmen, så man kan arbejde med i den vinkel der passer dig. Fra helt oprejst til næsten helt liggende. I horisontalt stilling kan du bruge Surface pen til at tegne på den som et traditionelt tegnebræt.

Kræfter til det hele

En 6. generation Intel Core-processors arbejder sammen et Nvidia GeForce-grafikkort for at give kræfter til selv de mest krævende grafiske programmer og 3D-applikationer.

Med den nye Surface Dial, der sælges som tilbehør, får man desuden en ny måde at styre pc'en, med nemmere og mere præcis scroll, zoom m.m.

Surface Studio starter på 2,999 dollars. Hvad den danske pris bliver og hvornår maskinen kommer her til landet vides endnu ikke.

 

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S