Microsoft har skabt sin første alt-i-en-computer

Med Surface Studio tager Microsoft kampen op mod Apples populære iMac. Den designlækre alt-i-en-computer har fintunet 4,5K-skærm og giver kræfter til at kunne arbejde med selv de mest krævende opgaver  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den helt store nyhed ved Microsofts presseevent i går eftermiddags var alt-i-en-computeren Surface Studio. Med denne pc har Microsoft skabt hvad der ligner en stærk konkurrent til Apples iMac-computere.

Ultraskarp skærm

Ligesom de andre enheder i Surface-serien er der tale om en high-end-maskine, rettet mod den krævende bruger. Det er først og fremmest det kreative segment Microsoft forsøger at ramme med Surface Studio, der er forsynet med en knivskarp 28-tommer 4.5k ultra HD-skærm. Skærmen er finkalibreret for at leverer troværdige, og der er hurtig genvej til at skifte farveprofiler. 

En Zero Gravity Hinge gør det muligt at tilte skærmen, så man kan arbejde med i den vinkel der passer dig. Fra helt oprejst til næsten helt liggende. I horisontalt stilling kan du bruge Surface pen til at tegne på den som et traditionelt tegnebræt.

Kræfter til det hele

En 6. generation Intel Core-processors arbejder sammen et Nvidia GeForce-grafikkort for at give kræfter til selv de mest krævende grafiske programmer og 3D-applikationer.

Med den nye Surface Dial, der sælges som tilbehør, får man desuden en ny måde at styre pc'en, med nemmere og mere præcis scroll, zoom m.m.

Surface Studio starter på 2,999 dollars. Hvad den danske pris bliver og hvornår maskinen kommer her til landet vides endnu ikke.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job