Microsoft har skabt sin første alt-i-en-computer

Med Surface Studio tager Microsoft kampen op mod Apples populære iMac. Den designlækre alt-i-en-computer har fintunet 4,5K-skærm og giver kræfter til at kunne arbejde med selv de mest krævende opgaver  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den helt store nyhed ved Microsofts presseevent i går eftermiddags var alt-i-en-computeren Surface Studio. Med denne pc har Microsoft skabt hvad der ligner en stærk konkurrent til Apples iMac-computere.

Ultraskarp skærm

Ligesom de andre enheder i Surface-serien er der tale om en high-end-maskine, rettet mod den krævende bruger. Det er først og fremmest det kreative segment Microsoft forsøger at ramme med Surface Studio, der er forsynet med en knivskarp 28-tommer 4.5k ultra HD-skærm. Skærmen er finkalibreret for at leverer troværdige, og der er hurtig genvej til at skifte farveprofiler. 

En Zero Gravity Hinge gør det muligt at tilte skærmen, så man kan arbejde med i den vinkel der passer dig. Fra helt oprejst til næsten helt liggende. I horisontalt stilling kan du bruge Surface pen til at tegne på den som et traditionelt tegnebræt.

Kræfter til det hele

En 6. generation Intel Core-processors arbejder sammen et Nvidia GeForce-grafikkort for at give kræfter til selv de mest krævende grafiske programmer og 3D-applikationer.

Med den nye Surface Dial, der sælges som tilbehør, får man desuden en ny måde at styre pc'en, med nemmere og mere præcis scroll, zoom m.m.

Surface Studio starter på 2,999 dollars. Hvad den danske pris bliver og hvornår maskinen kommer her til landet vides endnu ikke.

 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S