Microsoft har skabt sin første alt-i-en-computer

Med Surface Studio tager Microsoft kampen op mod Apples populære iMac. Den designlækre alt-i-en-computer har fintunet 4,5K-skærm og giver kræfter til at kunne arbejde med selv de mest krævende opgaver  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den helt store nyhed ved Microsofts presseevent i går eftermiddags var alt-i-en-computeren Surface Studio. Med denne pc har Microsoft skabt hvad der ligner en stærk konkurrent til Apples iMac-computere.

Ultraskarp skærm

Ligesom de andre enheder i Surface-serien er der tale om en high-end-maskine, rettet mod den krævende bruger. Det er først og fremmest det kreative segment Microsoft forsøger at ramme med Surface Studio, der er forsynet med en knivskarp 28-tommer 4.5k ultra HD-skærm. Skærmen er finkalibreret for at leverer troværdige, og der er hurtig genvej til at skifte farveprofiler. 

En Zero Gravity Hinge gør det muligt at tilte skærmen, så man kan arbejde med i den vinkel der passer dig. Fra helt oprejst til næsten helt liggende. I horisontalt stilling kan du bruge Surface pen til at tegne på den som et traditionelt tegnebræt.

Kræfter til det hele

En 6. generation Intel Core-processors arbejder sammen et Nvidia GeForce-grafikkort for at give kræfter til selv de mest krævende grafiske programmer og 3D-applikationer.

Med den nye Surface Dial, der sælges som tilbehør, får man desuden en ny måde at styre pc'en, med nemmere og mere præcis scroll, zoom m.m.

Surface Studio starter på 2,999 dollars. Hvad den danske pris bliver og hvornår maskinen kommer her til landet vides endnu ikke.

 

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S