Test: Ultrabook på den lækre måde

Det er en usædvanlig indbydende computer, Dell Latitude 13 7370 – målrettet og uden gimmicks.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er noget helt unikt over denne Dell: Den matsorte overflade med let satinfinish og den bløde gummibund, der betyder, at computeren står solidt fast på næsten alle underlag. Dell Latitude 7370 opleves som et absolut kvalitetsprodukt.

Skærmen er 13,3”, og det er nok det mindste, de fleste vil acceptere til business-brug. I Dells sortiment er 7370 da også den mindste i kategorien ”Pro”, men kan du leve med en 13,3”-skærm med den passende opløsning på 1920 x 1080 pixel, så honoreres du med en maskine, der altid føles vågen og indbydende.

Designet er meget kompakt, og skal du skrive hele dagen, vil du måske finde pladsen til hænderne lidt for trang. Tasterne er til gengæld fremragende og præcise – de overgås kun af testvinderen Lenovo i denne test.

Skærmen har en meget tynd ramme, og det løfter igen designet op på et højt niveau. Og det er ikke rent lir, idet skærmen står meget klart og med dybe farver, der klæder alt fra spil over film til mere seriøs billedbehandling. Det sidste er pc’en dog lidt for svag til at udføre optimalt, trods alt. Men ydelsesmæssigt ligger Latitude 7370 fint for en Ultrabook, der trods alt ikke skal bruges til gaming.

Computeren er tydeligt bygget med business-folket for øje, og den har da heller ikke hverken trykfølsom skærm, vendbar skærm eller andre smarte features. Her er fokus alene på ”målet” og det er en ultralet bærbar, der er bygget til at holde mange år. Det er vi ikke i tvivl om, at den kan.

Vi er vilde med det underspillede design og materialer af meget, meget høj kaliber. Men du får så sandelig også lov til at betale for hver en detalje.

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S