Test: Ultrabook på den lækre måde

Det er en usædvanlig indbydende computer, Dell Latitude 13 7370 – målrettet og uden gimmicks.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er noget helt unikt over denne Dell: Den matsorte overflade med let satinfinish og den bløde gummibund, der betyder, at computeren står solidt fast på næsten alle underlag. Dell Latitude 7370 opleves som et absolut kvalitetsprodukt.

Skærmen er 13,3”, og det er nok det mindste, de fleste vil acceptere til business-brug. I Dells sortiment er 7370 da også den mindste i kategorien ”Pro”, men kan du leve med en 13,3”-skærm med den passende opløsning på 1920 x 1080 pixel, så honoreres du med en maskine, der altid føles vågen og indbydende.

Designet er meget kompakt, og skal du skrive hele dagen, vil du måske finde pladsen til hænderne lidt for trang. Tasterne er til gengæld fremragende og præcise – de overgås kun af testvinderen Lenovo i denne test.

Skærmen har en meget tynd ramme, og det løfter igen designet op på et højt niveau. Og det er ikke rent lir, idet skærmen står meget klart og med dybe farver, der klæder alt fra spil over film til mere seriøs billedbehandling. Det sidste er pc’en dog lidt for svag til at udføre optimalt, trods alt. Men ydelsesmæssigt ligger Latitude 7370 fint for en Ultrabook, der trods alt ikke skal bruges til gaming.

Computeren er tydeligt bygget med business-folket for øje, og den har da heller ikke hverken trykfølsom skærm, vendbar skærm eller andre smarte features. Her er fokus alene på ”målet” og det er en ultralet bærbar, der er bygget til at holde mange år. Det er vi ikke i tvivl om, at den kan.

Vi er vilde med det underspillede design og materialer af meget, meget høj kaliber. Men du får så sandelig også lov til at betale for hver en detalje.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S