Test: Ultrabook på den lækre måde

Det er en usædvanlig indbydende computer, Dell Latitude 13 7370 – målrettet og uden gimmicks.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er noget helt unikt over denne Dell: Den matsorte overflade med let satinfinish og den bløde gummibund, der betyder, at computeren står solidt fast på næsten alle underlag. Dell Latitude 7370 opleves som et absolut kvalitetsprodukt.

Skærmen er 13,3”, og det er nok det mindste, de fleste vil acceptere til business-brug. I Dells sortiment er 7370 da også den mindste i kategorien ”Pro”, men kan du leve med en 13,3”-skærm med den passende opløsning på 1920 x 1080 pixel, så honoreres du med en maskine, der altid føles vågen og indbydende.

Designet er meget kompakt, og skal du skrive hele dagen, vil du måske finde pladsen til hænderne lidt for trang. Tasterne er til gengæld fremragende og præcise – de overgås kun af testvinderen Lenovo i denne test.

Skærmen har en meget tynd ramme, og det løfter igen designet op på et højt niveau. Og det er ikke rent lir, idet skærmen står meget klart og med dybe farver, der klæder alt fra spil over film til mere seriøs billedbehandling. Det sidste er pc’en dog lidt for svag til at udføre optimalt, trods alt. Men ydelsesmæssigt ligger Latitude 7370 fint for en Ultrabook, der trods alt ikke skal bruges til gaming.

Computeren er tydeligt bygget med business-folket for øje, og den har da heller ikke hverken trykfølsom skærm, vendbar skærm eller andre smarte features. Her er fokus alene på ”målet” og det er en ultralet bærbar, der er bygget til at holde mange år. Det er vi ikke i tvivl om, at den kan.

Vi er vilde med det underspillede design og materialer af meget, meget høj kaliber. Men du får så sandelig også lov til at betale for hver en detalje.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job