Test: Ultrabook på den lækre måde

Det er en usædvanlig indbydende computer, Dell Latitude 13 7370 – målrettet og uden gimmicks.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er noget helt unikt over denne Dell: Den matsorte overflade med let satinfinish og den bløde gummibund, der betyder, at computeren står solidt fast på næsten alle underlag. Dell Latitude 7370 opleves som et absolut kvalitetsprodukt.

Skærmen er 13,3”, og det er nok det mindste, de fleste vil acceptere til business-brug. I Dells sortiment er 7370 da også den mindste i kategorien ”Pro”, men kan du leve med en 13,3”-skærm med den passende opløsning på 1920 x 1080 pixel, så honoreres du med en maskine, der altid føles vågen og indbydende.

Designet er meget kompakt, og skal du skrive hele dagen, vil du måske finde pladsen til hænderne lidt for trang. Tasterne er til gengæld fremragende og præcise – de overgås kun af testvinderen Lenovo i denne test.

Skærmen har en meget tynd ramme, og det løfter igen designet op på et højt niveau. Og det er ikke rent lir, idet skærmen står meget klart og med dybe farver, der klæder alt fra spil over film til mere seriøs billedbehandling. Det sidste er pc’en dog lidt for svag til at udføre optimalt, trods alt. Men ydelsesmæssigt ligger Latitude 7370 fint for en Ultrabook, der trods alt ikke skal bruges til gaming.

Computeren er tydeligt bygget med business-folket for øje, og den har da heller ikke hverken trykfølsom skærm, vendbar skærm eller andre smarte features. Her er fokus alene på ”målet” og det er en ultralet bærbar, der er bygget til at holde mange år. Det er vi ikke i tvivl om, at den kan.

Vi er vilde med det underspillede design og materialer af meget, meget høj kaliber. Men du får så sandelig også lov til at betale for hver en detalje.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect