Test: HP’s konkurrent til Microsoft

Denne HP opfattes som en tablet med tastatur, men ydelsen er som en pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den ligner mest en af Microsofts Surface-modeller – er opbygget på nærmest samme facon, dvs. en avanceret tablet med tastatur, der kan klikkes på. Bag på tablet-delen sidder en støttefod, der kan vippes ud, og så er du næsten ligeså godt kørende som med en almindelig bærbar. Støttefoden er i øvrigt fræset ind i bagsiden og sat fast med gode integrerede hængsler. Det er rasende lækkert lavet og er samtidig en solid løsning, der nok skal holde og fungere i mange år frem.

Tastaturet er af høj kvalitet og nemt at skrive på. Den let vinklede konstruktion er faktisk god og når du samtidig kan bruge den trykfølsomme skærm er den samlede oplevelse ret fin. Eneste ulempe er, at skærmen faktisk stikker lidt under tastaturet og gør det lidt bøvlet at få fat i de ikoner, der er nederst på skærmen – typisk dem i proceslinjen.

Bortset fra denne detalje fungerer det hele faktisk godt, og der medfølger en lækker Bluetooth-baseret pen, så du kan skrive og tegne på skærmen. Klik tastaturet af, og du har en hammerhurtig tablet, som du kan have med overalt. Og så er tykkelsen under 1 centimeter. Med tastatur er den samlede vægt blot 1,27 kilo.

Vores kontrolmålinger afslører en ret kvik maskine, der oven i købet er meget støjsvag. Dykker vi dybere i målingerne, kan vi se, at HP’en trods alt er bagud i forhold til testdeltagerne fra Abook og Asus, når det handler om grafik. Dette er ikke en spillecomputer, men den kan sagtens bruges til film. Og her vil du nyde den overraskende klare lyd, der kommer fra de topplacerede højttalere. De er i øvrigt udviklet og bygget af danske B&O.

Har du behov for en ultralet bærbar, der også kører kvikt, og skal du ikke bruge den til meget krævede grafikopgaver, er HP x2 1012 G1 absolut værd at tjekke ud. Husk dog på, at skærmen blot er på 12”, hvilket kan blive for småt, når der skal arbejdes med mange vinduer på samme tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS