Emojis indtager arbejdspladsen – men uden kys og hjerter

66 pct. af danskerne har brugt emojis i deres arbejdsmails, og 75 pct. af os finder det passende over for ligestillede, underordnede eller nærmeste leder. Til gengæld holder vi igen over for chefen. Det viser en ny undersøgelse fra YouGov og Adobe. Se de mest populære emojis her, og hvordan de adskiller sig fra dem, vi sender til vores venner, familie og kæreste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En smilende emoji eller en thumbs-up er ikke forbeholdt venner, familie og kæreste. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget på vegne af Adobe.

Undersøgelsen viser, at 66 pct. af os har brugt emojis i vores arbejdsmails, og at hele 83 pct. mener, at det enten altid eller sommetider er passende at sende emojis til vores ligestillede kolleger. Tallet er kun lidt lavere for underordnede kolleger eller nærmeste leder, til gengæld er chefen et no-go: 54 pct. mener, at det enten er upassende eller meget upassende at sende emojis til personer i ledelsen eller bestyrelsen.

”Undersøgelsen peger på, at den uformelle kommunikation, vi er vant til fra kontakt med venner og familie på sms og sociale medier, i høj grad sætter sit præg på vores omgang med kollegerne. Emojis er en nem måde at gøre sine e-mails mere personlige på, hvilket mange godt kan lide. Det er derfor også interessant, at så mange stadig anser det som decideret upassende at sende dem til chefen,” siger Imran Afzal, nordisk marketingchef for Adobe Marketing Cloud.

Den klassiske smilende emoji topper listen i forhold til både arbejdsmails og private mails. Thumbs-up er vi også glade for i begge sammenhænge. Til gengæld undlader vi kysse- og hjerteemojis, når vi kommunikerer med vores kolleger: vi vælger i stedet solbrillefjæset eller det sultne ansigt.

Emojis mail. Emojis mail.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov. Der er i alt gennemført 1020 CAWI-interviews med danskere i alderen 18-74 år, i perioden 16.-26. september 2016.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S