Er de smarte ure et hit?

Analyserne er mildest talt forvirrende. Den ene fortæller at smartwatches er i vækst. Den anden at de flopper bravt. Fakta skal nok findes et sted imellem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartwatches er ikke længere noget nyt, vildt og spændende. De fleste store mobilproducenter har haft smarte ure på markedet de sidste par år, så forbrugerne har haft til til at finde ud om det er noget for dem.

At dømme ud fra et helt uvidenskabeligt blik på mængden af smartwatches i gadebilledet og hos bekendtskabskredsen, er svaret snarere et tøvende "njarh" end et rungende "jaaah".

Men det man jo ikke rigtig basere noget på. Det burde være muligt at få mere konkrete svar, hvis man ikke kigger på salgstallene.

Men her bliver billedet bare endnu mere forvirrende. For mens IDC netop har udsendt en rapport, der fortæller, at markedet er skrumpet med over 50 percent det seneste år, fortæller en anden rapport fra firmaet Canalys, at markedet er gået op med 60 procent. 

Der er mange ting, som kan have indflydelse på tallene. Den nylige lancering af Apple Watch Series 2 og det forudgående dyk i salget af Apple Watch 1 kan skubbe tallene i den ene eller anden retning, mens Smartwatch-kategorien kan defineres bredere eller smallere hos det ene og det andet analysebureau.

Men det forklarer stadig ikke at forskellen er så stor.

Så lige nu er det faktisk ikke til at hitte rede i om smarturene er et hit eller ej. Det bedste svar du kan få, er måske ved at spørge dig selv, "kunne jeg selv finde på at løbe et smartwatch"? Nåmen, kunne du? Lad os høre dit i kommentarfeltet herunder ...

 

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg