Er de smarte ure et hit?

Analyserne er mildest talt forvirrende. Den ene fortæller at smartwatches er i vækst. Den anden at de flopper bravt. Fakta skal nok findes et sted imellem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartwatches er ikke længere noget nyt, vildt og spændende. De fleste store mobilproducenter har haft smarte ure på markedet de sidste par år, så forbrugerne har haft til til at finde ud om det er noget for dem.

At dømme ud fra et helt uvidenskabeligt blik på mængden af smartwatches i gadebilledet og hos bekendtskabskredsen, er svaret snarere et tøvende "njarh" end et rungende "jaaah".

Men det man jo ikke rigtig basere noget på. Det burde være muligt at få mere konkrete svar, hvis man ikke kigger på salgstallene.

Men her bliver billedet bare endnu mere forvirrende. For mens IDC netop har udsendt en rapport, der fortæller, at markedet er skrumpet med over 50 percent det seneste år, fortæller en anden rapport fra firmaet Canalys, at markedet er gået op med 60 procent. 

Der er mange ting, som kan have indflydelse på tallene. Den nylige lancering af Apple Watch Series 2 og det forudgående dyk i salget af Apple Watch 1 kan skubbe tallene i den ene eller anden retning, mens Smartwatch-kategorien kan defineres bredere eller smallere hos det ene og det andet analysebureau.

Men det forklarer stadig ikke at forskellen er så stor.

Så lige nu er det faktisk ikke til at hitte rede i om smarturene er et hit eller ej. Det bedste svar du kan få, er måske ved at spørge dig selv, "kunne jeg selv finde på at løbe et smartwatch"? Nåmen, kunne du? Lad os høre dit i kommentarfeltet herunder ...

 

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job