Er de smarte ure et hit?

Analyserne er mildest talt forvirrende. Den ene fortæller at smartwatches er i vækst. Den anden at de flopper bravt. Fakta skal nok findes et sted imellem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartwatches er ikke længere noget nyt, vildt og spændende. De fleste store mobilproducenter har haft smarte ure på markedet de sidste par år, så forbrugerne har haft til til at finde ud om det er noget for dem.

At dømme ud fra et helt uvidenskabeligt blik på mængden af smartwatches i gadebilledet og hos bekendtskabskredsen, er svaret snarere et tøvende "njarh" end et rungende "jaaah".

Men det man jo ikke rigtig basere noget på. Det burde være muligt at få mere konkrete svar, hvis man ikke kigger på salgstallene.

Men her bliver billedet bare endnu mere forvirrende. For mens IDC netop har udsendt en rapport, der fortæller, at markedet er skrumpet med over 50 percent det seneste år, fortæller en anden rapport fra firmaet Canalys, at markedet er gået op med 60 procent. 

Der er mange ting, som kan have indflydelse på tallene. Den nylige lancering af Apple Watch Series 2 og det forudgående dyk i salget af Apple Watch 1 kan skubbe tallene i den ene eller anden retning, mens Smartwatch-kategorien kan defineres bredere eller smallere hos det ene og det andet analysebureau.

Men det forklarer stadig ikke at forskellen er så stor.

Så lige nu er det faktisk ikke til at hitte rede i om smarturene er et hit eller ej. Det bedste svar du kan få, er måske ved at spørge dig selv, "kunne jeg selv finde på at løbe et smartwatch"? Nåmen, kunne du? Lad os høre dit i kommentarfeltet herunder ...

 

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS