Hver syvende dansker ser stadig VHS

Masser af nostalgi-teknologi i de danske stuer. Trods SmartTv, streaming-tjenester og gratis underholdning på mobilen er der fortsat en stor gruppe danskere, der ser gammeldags videofilm på VHS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det viser en rundspørge foretaget af Epinion for Deloitte. Her siger 14 pct., at de har en VHS-afspiller stående, og at den stadig er i brug.

Også stereoanlæg og DVD-afspillere er eksempler på elektronikprodukter, der har vist sig at være meget svære at slå af banen.

"Det er absolut tankevækkende, at danskerne stadig holder fast i den teknologi, de har kendt og holdt af gennem årtier. Selv om det efterhånden kun er samlere og nostalgikere, der køber VHS-bånd på internettet, er der tilsyneladende tusindvis af danskere, der stadig har hjemmevideoer og gamle film stående i reolen", siger medieekspert i Deloitte Frederik Behnk.

Mest de ældre

Det er dog især de ældre generationer, der er gladest for de gamle videobånd.

"Blandt danskerne under 40 år siger blot 5 pct., at de ejer en VHS-afspiller, som stadig er i brug. Det tal stiger til 27 pct. for danskerne over 60 år. Derfor må man tro, at de gamle videomaskiner på et tidspunkt har udtjent deres værnepligt, men den udvikling går altså væsentligt langsommere, end man umiddelbart skulle tro", siger Frederik Behnk.

Gammel teknologi lever stadig

Også DVD-maskiner og stereoanlæg er en fast bestanddel i mange danske stuer.

"Selv om DVD-maskinen er langt nyere end VHS-afspilleren, er den også blevet overhalet indenom af moderne streaming-tjenester. 55 pct. af danskerne har dog stadig en DVD-maskine, som er i brug, mens 53 pct. fortsat spiller musik på stereoanlægget. Den gamle teknologi holder altså ved", siger Frederik Behnk.

Kan være penge værd

Ifølge Frederik Behnk kan der være god økonomi i at kigge sit VHS-lager igennem, hvis man da ikke for længst har smidt det ud:

"Har man fx de helt rigtige filmklassikere på lager, kan de faktisk være mange penge værd for samlere. Der er flere eksempler på VHS-bånd, der er solgt for tusindvis af kroner på auktioner på internettet. Så inden man smider hele samlingen i containeren, kan det altså godt betale sig at se, om der skulle ligge et stykke genbrugsguld gemt imellem båndene".

Ud over de 14 pct., der stadig bruger deres VHS-maskine, har 24 pct. af danskerne en maskine stående passivt i deres hjem.

Fakta fra undersøgelsen:

Så mange danskere anvender stadig de gamle elektronikapparater:

14 pct. bruger deres VHS-maskine
53 pct. bruger deres stereoanlæg
55 pct. bruger deres DVD-afspiller

Tallene er baseret på i alt 1029 interview med repræsentativt udvalgte danskere på 18 år og derover. Undersøgelsen er gennemført af Epinion for Deloitte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job