Minitest: HP Spectre 13 er raffineret pc-luksus

HP Spectre 13 er en af verdens absolut tyndeste bærbare, og den er hysterisk lækker, men det ultratynde design giver også nogle begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det blot 10,4 mm tynde CNC-fræsede chassis, der huser elektronikken i HP’s Spectre 13 er årsagen til, at producenten vover påstanden, at dette er verdens tyndeste bærbare pc. Uagtet om det er sandt eller ej, så er der ingen tvivl om, at Spectre 13 opleves som ekstremt tynd – vi var forbløffede under testen.

Det næste, du lægger mærke til er, at computeren er usædvanlig vridningsstabil og derfor føles meget stiv – så den skal nok holde til at blive brugt og transporteret flittigt hver dag i flere år. Designet er underspillet og meget eksklusivt, og selv HP-logoet er blevet opdateret, så det syner flot og minimalistisk på toppladen.

Lækker, ja, men designet betyder også, at der kun er tre tilslutninger bagpå. Der er tale om specialporte, så alle tilslutninger med for eksempel USB og ethernet skal foregå med adapterkabel. Det betyder, at siderne er helt fri for porte, men det vil også give lidt ekstra bøvl i hverdagen.

I praktisk brug oplever vi ellers Spectre 13 som ret handy, og alt fra lyd til den ret flotte og skarpe 13”-skærm fungerer godt. Det hjælper også, at tastaturet har en god vandring og ”feeling” i fingerspidserne, og selv lydgengivelsen er i orden trods det tynde design.

Intel Core i7-processoren og den øvrige bestykning er som ventet i prisklassen. Og netop prisen for Spectre er høj. Du kan få bedre og lige så hurtigere alternativer, der i vores optik er mindst lige så spektakulære og blot få millimeter tykkere. Men vil du skille dig ud, så kan vi melde, at den nye HP erhverves for cirka 13.000 kroner.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen