Minitest: HP Spectre 13 er raffineret pc-luksus

HP Spectre 13 er en af verdens absolut tyndeste bærbare, og den er hysterisk lækker, men det ultratynde design giver også nogle begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det blot 10,4 mm tynde CNC-fræsede chassis, der huser elektronikken i HP’s Spectre 13 er årsagen til, at producenten vover påstanden, at dette er verdens tyndeste bærbare pc. Uagtet om det er sandt eller ej, så er der ingen tvivl om, at Spectre 13 opleves som ekstremt tynd – vi var forbløffede under testen.

Det næste, du lægger mærke til er, at computeren er usædvanlig vridningsstabil og derfor føles meget stiv – så den skal nok holde til at blive brugt og transporteret flittigt hver dag i flere år. Designet er underspillet og meget eksklusivt, og selv HP-logoet er blevet opdateret, så det syner flot og minimalistisk på toppladen.

Lækker, ja, men designet betyder også, at der kun er tre tilslutninger bagpå. Der er tale om specialporte, så alle tilslutninger med for eksempel USB og ethernet skal foregå med adapterkabel. Det betyder, at siderne er helt fri for porte, men det vil også give lidt ekstra bøvl i hverdagen.

I praktisk brug oplever vi ellers Spectre 13 som ret handy, og alt fra lyd til den ret flotte og skarpe 13”-skærm fungerer godt. Det hjælper også, at tastaturet har en god vandring og ”feeling” i fingerspidserne, og selv lydgengivelsen er i orden trods det tynde design.

Intel Core i7-processoren og den øvrige bestykning er som ventet i prisklassen. Og netop prisen for Spectre er høj. Du kan få bedre og lige så hurtigere alternativer, der i vores optik er mindst lige så spektakulære og blot få millimeter tykkere. Men vil du skille dig ud, så kan vi melde, at den nye HP erhverves for cirka 13.000 kroner.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S