Minitest: HP Spectre 13 er raffineret pc-luksus

HP Spectre 13 er en af verdens absolut tyndeste bærbare, og den er hysterisk lækker, men det ultratynde design giver også nogle begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det blot 10,4 mm tynde CNC-fræsede chassis, der huser elektronikken i HP’s Spectre 13 er årsagen til, at producenten vover påstanden, at dette er verdens tyndeste bærbare pc. Uagtet om det er sandt eller ej, så er der ingen tvivl om, at Spectre 13 opleves som ekstremt tynd – vi var forbløffede under testen.

Det næste, du lægger mærke til er, at computeren er usædvanlig vridningsstabil og derfor føles meget stiv – så den skal nok holde til at blive brugt og transporteret flittigt hver dag i flere år. Designet er underspillet og meget eksklusivt, og selv HP-logoet er blevet opdateret, så det syner flot og minimalistisk på toppladen.

Lækker, ja, men designet betyder også, at der kun er tre tilslutninger bagpå. Der er tale om specialporte, så alle tilslutninger med for eksempel USB og ethernet skal foregå med adapterkabel. Det betyder, at siderne er helt fri for porte, men det vil også give lidt ekstra bøvl i hverdagen.

I praktisk brug oplever vi ellers Spectre 13 som ret handy, og alt fra lyd til den ret flotte og skarpe 13”-skærm fungerer godt. Det hjælper også, at tastaturet har en god vandring og ”feeling” i fingerspidserne, og selv lydgengivelsen er i orden trods det tynde design.

Intel Core i7-processoren og den øvrige bestykning er som ventet i prisklassen. Og netop prisen for Spectre er høj. Du kan få bedre og lige så hurtigere alternativer, der i vores optik er mindst lige så spektakulære og blot få millimeter tykkere. Men vil du skille dig ud, så kan vi melde, at den nye HP erhverves for cirka 13.000 kroner.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S