Minitest: HP Spectre 13 er raffineret pc-luksus

HP Spectre 13 er en af verdens absolut tyndeste bærbare, og den er hysterisk lækker, men det ultratynde design giver også nogle begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det blot 10,4 mm tynde CNC-fræsede chassis, der huser elektronikken i HP’s Spectre 13 er årsagen til, at producenten vover påstanden, at dette er verdens tyndeste bærbare pc. Uagtet om det er sandt eller ej, så er der ingen tvivl om, at Spectre 13 opleves som ekstremt tynd – vi var forbløffede under testen.

Det næste, du lægger mærke til er, at computeren er usædvanlig vridningsstabil og derfor føles meget stiv – så den skal nok holde til at blive brugt og transporteret flittigt hver dag i flere år. Designet er underspillet og meget eksklusivt, og selv HP-logoet er blevet opdateret, så det syner flot og minimalistisk på toppladen.

Lækker, ja, men designet betyder også, at der kun er tre tilslutninger bagpå. Der er tale om specialporte, så alle tilslutninger med for eksempel USB og ethernet skal foregå med adapterkabel. Det betyder, at siderne er helt fri for porte, men det vil også give lidt ekstra bøvl i hverdagen.

I praktisk brug oplever vi ellers Spectre 13 som ret handy, og alt fra lyd til den ret flotte og skarpe 13”-skærm fungerer godt. Det hjælper også, at tastaturet har en god vandring og ”feeling” i fingerspidserne, og selv lydgengivelsen er i orden trods det tynde design.

Intel Core i7-processoren og den øvrige bestykning er som ventet i prisklassen. Og netop prisen for Spectre er høj. Du kan få bedre og lige så hurtigere alternativer, der i vores optik er mindst lige så spektakulære og blot få millimeter tykkere. Men vil du skille dig ud, så kan vi melde, at den nye HP erhverves for cirka 13.000 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland