GoMore forener samkørsel og biludlejning i ny app

GoMore er klar med en ny udgave af sin populære app, der gør det nemmere at få glæde af både samkørsel og biludlejning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GoMore startede som en samkørsels-tjeneste, der gjorde det nemt for personer, som manglede et lift rundt i landet, at finde en bilist, der var parat til at tilbyde en plads i bilen. Siden er der også kommet en biludlejningsdel, hvor private har mulighed for at udleje deres køretøj til andre brugere.

Det har imidlertid været en udfordring, at få folk, der benytter sig af samkørsel til også at bruge udlejningskonceptet og omvendt.

Derfor har man udviklet et helt nyt app-design, som skal forene de to tjenester. 

Ny version

GoMore-app'en er nu ude i en redesignet version, der gør det nemt at navigere på tværs af platformene. Kan du ikke finde et lift, der passer, vil det være hurtigt at se om du i stedet kan leje en bil i nærheden. Som chauffør vil det ligeledes at leje bilen ud, når den ikke bruges.

Både samkørselsfunktionen og udlejningsfunktionen er synlig på forsiden af app’en i stedet for at være gemt væk i en menu ude i venstre side. Med andre ord er den klassiske hamburgermenu skiftet ud med en bottom-line-menu.

GoMore app'en kan hentes hos Google Play og App Store.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S