GoMore forener samkørsel og biludlejning i ny app

GoMore er klar med en ny udgave af sin populære app, der gør det nemmere at få glæde af både samkørsel og biludlejning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GoMore startede som en samkørsels-tjeneste, der gjorde det nemt for personer, som manglede et lift rundt i landet, at finde en bilist, der var parat til at tilbyde en plads i bilen. Siden er der også kommet en biludlejningsdel, hvor private har mulighed for at udleje deres køretøj til andre brugere.

Det har imidlertid været en udfordring, at få folk, der benytter sig af samkørsel til også at bruge udlejningskonceptet og omvendt.

Derfor har man udviklet et helt nyt app-design, som skal forene de to tjenester. 

Ny version

GoMore-app'en er nu ude i en redesignet version, der gør det nemt at navigere på tværs af platformene. Kan du ikke finde et lift, der passer, vil det være hurtigt at se om du i stedet kan leje en bil i nærheden. Som chauffør vil det ligeledes at leje bilen ud, når den ikke bruges.

Både samkørselsfunktionen og udlejningsfunktionen er synlig på forsiden af app’en i stedet for at være gemt væk i en menu ude i venstre side. Med andre ord er den klassiske hamburgermenu skiftet ud med en bottom-line-menu.

GoMore app'en kan hentes hos Google Play og App Store.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S