GoMore forener samkørsel og biludlejning i ny app

GoMore er klar med en ny udgave af sin populære app, der gør det nemmere at få glæde af både samkørsel og biludlejning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GoMore startede som en samkørsels-tjeneste, der gjorde det nemt for personer, som manglede et lift rundt i landet, at finde en bilist, der var parat til at tilbyde en plads i bilen. Siden er der også kommet en biludlejningsdel, hvor private har mulighed for at udleje deres køretøj til andre brugere.

Det har imidlertid været en udfordring, at få folk, der benytter sig af samkørsel til også at bruge udlejningskonceptet og omvendt.

Derfor har man udviklet et helt nyt app-design, som skal forene de to tjenester. 

Ny version

GoMore-app'en er nu ude i en redesignet version, der gør det nemt at navigere på tværs af platformene. Kan du ikke finde et lift, der passer, vil det være hurtigt at se om du i stedet kan leje en bil i nærheden. Som chauffør vil det ligeledes at leje bilen ud, når den ikke bruges.

Både samkørselsfunktionen og udlejningsfunktionen er synlig på forsiden af app’en i stedet for at være gemt væk i en menu ude i venstre side. Med andre ord er den klassiske hamburgermenu skiftet ud med en bottom-line-menu.

GoMore app'en kan hentes hos Google Play og App Store.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job