Test: Imponerende meget mobil for pengene

Det er Huawei, der står bag Honor-brandet og ved første kig på Honor 8's specifikationer, er det da også oplagt at konkludere, at der her er tale om en P9’er - Huaweis aktuelle flagskib - i andre klæder. Selvom det ikke er helt hen i vejret, er det nu heller ikke den fulde sandhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De to minder om hinanden på rigtig mange punkter, men Honor 8 adskiller sig også på et par punkter. Den er en lille tand hurtigere. Det er en let og responsiv oplevelse at bruge mobilen, og man flyver simpelthen afsted på Facebook og hjemmesider.

Honor 8 har også den lille ekstra finte, at fingeraftrykslæseren duplerer som genvejsknap, du kan dedikere til den app, du nu ønsker. Det gør navigationen i det i forvejen brugervenlige Emotion UI endnu nemmere.

Batterilevetiden er udmærket, og mobilen lader hurtigt via USB C. Selvom der ikke, ligesom på P9’eren, står Leica på kameraet, er det stort set hundrede procent identisk. Der er tale om et dual-kamera med både rgb- og monokron-objektiv. Det sikrer ægte sort/hvid-billeder og mulighed for at arbejde med dybdeskarphed.

Resultaterne er generelt glimrende, men matcher ikke de bedste konkurrenter, specielt ikke ved ringe lysforhold. Den 5,2” store full HD-skærm mangler noget skarphed og kontrast i forhold til P9’eren, men er på ingen måde ringe. Det er på designet de to mobiler adskiller sig mest. Sammenlignet med den mere kølige og underspillede P9’er er der mere spræl i Honor 8.

Den skinnende glasmobil fås i forskellige farver. Den er utrolig glat, men ikke desto mindre solid og velkonstrueret. Som altid hos Huawei er prisen fordelagtig. Du finder næppe bedre mobil til pengene end denne. Det skulle da lige være P9, som efterhånden er nede i en pris, der matcher. Begge er fremragende. Hvilken, du vælger, må i sidste ende være en smagssag.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S