Test: Imponerende meget mobil for pengene

Det er Huawei, der står bag Honor-brandet og ved første kig på Honor 8's specifikationer, er det da også oplagt at konkludere, at der her er tale om en P9’er - Huaweis aktuelle flagskib - i andre klæder. Selvom det ikke er helt hen i vejret, er det nu heller ikke den fulde sandhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De to minder om hinanden på rigtig mange punkter, men Honor 8 adskiller sig også på et par punkter. Den er en lille tand hurtigere. Det er en let og responsiv oplevelse at bruge mobilen, og man flyver simpelthen afsted på Facebook og hjemmesider.

Honor 8 har også den lille ekstra finte, at fingeraftrykslæseren duplerer som genvejsknap, du kan dedikere til den app, du nu ønsker. Det gør navigationen i det i forvejen brugervenlige Emotion UI endnu nemmere.

Batterilevetiden er udmærket, og mobilen lader hurtigt via USB C. Selvom der ikke, ligesom på P9’eren, står Leica på kameraet, er det stort set hundrede procent identisk. Der er tale om et dual-kamera med både rgb- og monokron-objektiv. Det sikrer ægte sort/hvid-billeder og mulighed for at arbejde med dybdeskarphed.

Resultaterne er generelt glimrende, men matcher ikke de bedste konkurrenter, specielt ikke ved ringe lysforhold. Den 5,2” store full HD-skærm mangler noget skarphed og kontrast i forhold til P9’eren, men er på ingen måde ringe. Det er på designet de to mobiler adskiller sig mest. Sammenlignet med den mere kølige og underspillede P9’er er der mere spræl i Honor 8.

Den skinnende glasmobil fås i forskellige farver. Den er utrolig glat, men ikke desto mindre solid og velkonstrueret. Som altid hos Huawei er prisen fordelagtig. Du finder næppe bedre mobil til pengene end denne. Det skulle da lige være P9, som efterhånden er nede i en pris, der matcher. Begge er fremragende. Hvilken, du vælger, må i sidste ende være en smagssag.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)