Test: Imponerende meget mobil for pengene

Det er Huawei, der står bag Honor-brandet og ved første kig på Honor 8's specifikationer, er det da også oplagt at konkludere, at der her er tale om en P9’er - Huaweis aktuelle flagskib - i andre klæder. Selvom det ikke er helt hen i vejret, er det nu heller ikke den fulde sandhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De to minder om hinanden på rigtig mange punkter, men Honor 8 adskiller sig også på et par punkter. Den er en lille tand hurtigere. Det er en let og responsiv oplevelse at bruge mobilen, og man flyver simpelthen afsted på Facebook og hjemmesider.

Honor 8 har også den lille ekstra finte, at fingeraftrykslæseren duplerer som genvejsknap, du kan dedikere til den app, du nu ønsker. Det gør navigationen i det i forvejen brugervenlige Emotion UI endnu nemmere.

Batterilevetiden er udmærket, og mobilen lader hurtigt via USB C. Selvom der ikke, ligesom på P9’eren, står Leica på kameraet, er det stort set hundrede procent identisk. Der er tale om et dual-kamera med både rgb- og monokron-objektiv. Det sikrer ægte sort/hvid-billeder og mulighed for at arbejde med dybdeskarphed.

Resultaterne er generelt glimrende, men matcher ikke de bedste konkurrenter, specielt ikke ved ringe lysforhold. Den 5,2” store full HD-skærm mangler noget skarphed og kontrast i forhold til P9’eren, men er på ingen måde ringe. Det er på designet de to mobiler adskiller sig mest. Sammenlignet med den mere kølige og underspillede P9’er er der mere spræl i Honor 8.

Den skinnende glasmobil fås i forskellige farver. Den er utrolig glat, men ikke desto mindre solid og velkonstrueret. Som altid hos Huawei er prisen fordelagtig. Du finder næppe bedre mobil til pengene end denne. Det skulle da lige være P9, som efterhånden er nede i en pris, der matcher. Begge er fremragende. Hvilken, du vælger, må i sidste ende være en smagssag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest