Test: Lynhurtig Nas

Netgear ReadyNAS RN21200  udstråler seriøsitet, er lynhurtig men halter lidt på brugergrænsefladen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

ReadyNAS RN21200 er medlem af 212-serien, de to nuller fortæller, at der ikke følger drev med. De er ellers lette at installere. 3,5"-drev kræver således ikke brug af værktøjer, modsat 2,5"-drev.

Det er lidt af en purist-NAS forstået på den måde, at selvom den er målrettet til at være hjemmets mediehub, så virker brugergrænsefladen ikke umiddelbart helt så indbydende som hos de andre konkurrenter.

Der er dog over 70 apps til rådighed, som forvandler NAS'en til et multimediecenter med mere. Så i den situation er brugsoplevelsen lig de andre deltagere. Dens fordele ligger for det første i en virkelig solid metalkonstruktion. Materialet er bedre til at udstråle overskudsvarme end plast, hvilket kan bidrage til at aflaste den indbyggede  92 mm blæser. Udover eventuel drevstøj, er der da også tale om en meget stille NAS.

For det andet er NAS'en udstyret med en firkernet ARM-processor på 1,4 GHz med floating point enhed. Det gør NAS'en i stand til at streame 1080p indhold inklusive transcoding, ganske vist her kun op til 480p opløsning.

RN212 er udstyret med 2 GB, hvilket er fint, rammængden kan dog ikke udvides. Til gengæld er den udstyret med to 1 Gbit/s ethernetporte. Med link aggregation kan højere hastigheder opnås til og fra NAS’en. Det kræver dog, at den router eller switch, NAS'en er tilsluttet til, understøtter dette. Hvilket eksempelvis testrouteren i forbindelse med denne test ikke gjorde.

Brugergrænsefladen er ikke dårlig, den har eksempelvis en glimrende case sensitiv hjælpe-funktion. Der er også brugt illustrationer flere steder, men trods forsøget på at gøre brugergrænsefladen luftig, så fremstår helhedsindtrykket indledningsvis ikke så 'indbydende' som hos de tre andre NAS’er her i testen.

Som det er vanligt nutildags, kan man tilgå NAS'en fra internettet, hertil kan man benytte ReadyCloud appen, der fås til Android og iOS. ReadyNAS Vault er en online backuptjeneste, hvor man får de første 50 GB gratis. Efter det gælder diverse abonnementsaftaler.

Læses lige nu

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos