Test: Lynhurtig Nas

Netgear ReadyNAS RN21200  udstråler seriøsitet, er lynhurtig men halter lidt på brugergrænsefladen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

ReadyNAS RN21200 er medlem af 212-serien, de to nuller fortæller, at der ikke følger drev med. De er ellers lette at installere. 3,5"-drev kræver således ikke brug af værktøjer, modsat 2,5"-drev.

Det er lidt af en purist-NAS forstået på den måde, at selvom den er målrettet til at være hjemmets mediehub, så virker brugergrænsefladen ikke umiddelbart helt så indbydende som hos de andre konkurrenter.

Der er dog over 70 apps til rådighed, som forvandler NAS'en til et multimediecenter med mere. Så i den situation er brugsoplevelsen lig de andre deltagere. Dens fordele ligger for det første i en virkelig solid metalkonstruktion. Materialet er bedre til at udstråle overskudsvarme end plast, hvilket kan bidrage til at aflaste den indbyggede  92 mm blæser. Udover eventuel drevstøj, er der da også tale om en meget stille NAS.

For det andet er NAS'en udstyret med en firkernet ARM-processor på 1,4 GHz med floating point enhed. Det gør NAS'en i stand til at streame 1080p indhold inklusive transcoding, ganske vist her kun op til 480p opløsning.

RN212 er udstyret med 2 GB, hvilket er fint, rammængden kan dog ikke udvides. Til gengæld er den udstyret med to 1 Gbit/s ethernetporte. Med link aggregation kan højere hastigheder opnås til og fra NAS’en. Det kræver dog, at den router eller switch, NAS'en er tilsluttet til, understøtter dette. Hvilket eksempelvis testrouteren i forbindelse med denne test ikke gjorde.

Brugergrænsefladen er ikke dårlig, den har eksempelvis en glimrende case sensitiv hjælpe-funktion. Der er også brugt illustrationer flere steder, men trods forsøget på at gøre brugergrænsefladen luftig, så fremstår helhedsindtrykket indledningsvis ikke så 'indbydende' som hos de tre andre NAS’er her i testen.

Som det er vanligt nutildags, kan man tilgå NAS'en fra internettet, hertil kan man benytte ReadyCloud appen, der fås til Android og iOS. ReadyNAS Vault er en online backuptjeneste, hvor man får de første 50 GB gratis. Efter det gælder diverse abonnementsaftaler.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S