Test: Lynhurtig Nas

Netgear ReadyNAS RN21200  udstråler seriøsitet, er lynhurtig men halter lidt på brugergrænsefladen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

ReadyNAS RN21200 er medlem af 212-serien, de to nuller fortæller, at der ikke følger drev med. De er ellers lette at installere. 3,5"-drev kræver således ikke brug af værktøjer, modsat 2,5"-drev.

Det er lidt af en purist-NAS forstået på den måde, at selvom den er målrettet til at være hjemmets mediehub, så virker brugergrænsefladen ikke umiddelbart helt så indbydende som hos de andre konkurrenter.

Der er dog over 70 apps til rådighed, som forvandler NAS'en til et multimediecenter med mere. Så i den situation er brugsoplevelsen lig de andre deltagere. Dens fordele ligger for det første i en virkelig solid metalkonstruktion. Materialet er bedre til at udstråle overskudsvarme end plast, hvilket kan bidrage til at aflaste den indbyggede  92 mm blæser. Udover eventuel drevstøj, er der da også tale om en meget stille NAS.

For det andet er NAS'en udstyret med en firkernet ARM-processor på 1,4 GHz med floating point enhed. Det gør NAS'en i stand til at streame 1080p indhold inklusive transcoding, ganske vist her kun op til 480p opløsning.

RN212 er udstyret med 2 GB, hvilket er fint, rammængden kan dog ikke udvides. Til gengæld er den udstyret med to 1 Gbit/s ethernetporte. Med link aggregation kan højere hastigheder opnås til og fra NAS’en. Det kræver dog, at den router eller switch, NAS'en er tilsluttet til, understøtter dette. Hvilket eksempelvis testrouteren i forbindelse med denne test ikke gjorde.

Brugergrænsefladen er ikke dårlig, den har eksempelvis en glimrende case sensitiv hjælpe-funktion. Der er også brugt illustrationer flere steder, men trods forsøget på at gøre brugergrænsefladen luftig, så fremstår helhedsindtrykket indledningsvis ikke så 'indbydende' som hos de tre andre NAS’er her i testen.

Som det er vanligt nutildags, kan man tilgå NAS'en fra internettet, hertil kan man benytte ReadyCloud appen, der fås til Android og iOS. ReadyNAS Vault er en online backuptjeneste, hvor man får de første 50 GB gratis. Efter det gælder diverse abonnementsaftaler.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS