Verdens første 3D Virtual Reality 360-kamera er faktisk til at betale

Vuze kommer til Danmark i begyndelsen af 2017 med en overraskende lav pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De 3D VR-kameraer som allerede findes på markedet, Nokia OZO, Facebook Surround 360 og Google Jump kræver store investeringer. Men det gælder ikke for Vuze, som nu er på vej ud på det danske marked.

”360-foto/video er den mest spændende teknologi i branchen lige nu”, siger Karsten Rath, Marketing Director i Focus Nordic, som distribuerer kameraet. ”Med Vuze udvider vi vores portefølje inden for dette produktsegment yderligere, og nu endda med 3D i et meget spændende kamera”.

Vuze vandt den flotte udmærkelse ”Last Gadget Standing” på Consumer Electronic Show 2016. Dette skyldes, at kameraet gør denne spændende teknik tilgængelig for alle, uanset budget eller teknisk kompetence.

Vuze er legende let at bruge, og giver forbavsende resultater med et enkelt tryk på en knap.

Imponerende ydeevne

Trods den konsumentvenlige pris har Vuze imponerende specifikationer:

• 8 Full-HD-kameraer, som sammen optager video og lyd i 360 grader, i 2D eller 3D.
• Hvert enkelt kamera har en billedvinkel på 120° horisontalt og 180° vertikalt, som sammen giver 4K stereoskopisk 3D 360 VR-materiale.
• Lille og fleksibel (12 cm x 12 cm x 3 cm).
• Kan fjernstyres med app til iOS og Android.
• Op til 1 times optagelse.
• Skaber filer i det universelle format H.264 HD.

Dette får du med i æsken

• Vuze kamera, lille, let og fleksibel og utrolig let at anvende.
• Software Studio – software til Mac og PC, som sammenføjer materialet fra de otte HD-kameraer til en 360°-film i 4K. Dette gøres hurtigt og med et klik.
• Aftageligt greb, som giver flere forskellige måder at holde kameraet på.
• Eksklusivt etui til transport og beskyttelse.

Vuze kommer i fire farver: Gul, blå, sort og rød. Kameraet er på markedet i begyndelsen af 2017 til 7.199 kroner for et kit.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job