Dansk app finder de bedste priser på dagligvarer

Grosh indsamler priser på almindelige dagligvarer, så du kan se hvor du får dem billigst.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du kender sikkert apps, der crowdsourcer priser på benzin. De giver brugerne mulighed for at indrapportere hvad benzin koster. Samtidig skaber dette grundlag for at andre kan sammenligne benzinpriser og spare penge. En app, der crowdsourcer priser på dagligvarer, har dog ikke eksisteret før nu.

Første tjeneste med crowdsourcede dagligvarepriser

Grosh er den eneste selvlærende indkøbsapp på markedet. Den crowdsourcer sin viden om dagligvarers navne, deres kategori, deres placering i butikkerne, hvor butikker er placeret etc via brugernes daglige brug af app'en. Efter forslag fra flere brugere, er dette udviddet til også at omfatte priser på dagligvarer.

Sådan fungerer det

"Vi viser dagligvarepriser opdelt i kategorier du normalt benytter på indkøbslisten, med pris for samme vare fra forskellige kæder præsenteret ved siden af hinanden." siger Søren Aldenryd, idemanden og leder af teamet bag Grosh og fortsætter "Swipe en vare på prislisten, så indsættes den på indkøbslisten med butikkens navn og varens pris." App'en indeholder også en knap der kan filtrere prislisten, så kun priser relevante for din nuværende indkøbsliste vises. Teamet arbejder videre med flere pris-relaterede funktioner, der vil gøre det endnu nemmere at spare penge for brugerne i 31 lande, hvor Grosh pt. benyttes.

Grosh kan downloades gratis fra Google Play eller App Store.

For at se app'en live, kan du tjekke denne video:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/embed/nX6EsTAohf0?rel=0"]

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS