AMD Radeon RX 480 8GB

AMD Radeon RX slår igen!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette er året, hvor vi fik transistorer under 16 nm.

Intetsteds har denne overgang vist sig tydligere end i AMD’s Polaris-arkitektur, GCN 4.0, der er den seneste og vigtigste tilføjelse til AMD’s arsenal.

Den er udviklet til at fremme den allerbedste gamingoplevelse, og når det gælder ydelse pr. watt, er dette generationbsspring det største, vi har set i 15 år.

AMD RX 480 er helt fremme i spidsen af denne teknologistandard, mens dets brødre, RX 470 og 460, følger meget tæt efter.

Det er en sand fornøjelse: Med en ydelse, der ligger smukt mellem GTX 970 og 980 rammer det de 60 fps ved 1080p, som vi alle elsker, og det gør det uden så meget som et hik.

Og til en pris, der når helt ned på under 3000 kroner, hvis man ser sig for, er det vanvittig svært at konkurrere med dette kort eller blot at anbefale et alternativ.

Vi er naturligvis nødt til at nævne strømforbruget, som det var ved lanceringen.

Det har hjemsøgt kortene og bekymret forbrugerne, fordi det trak for megen strøm via pci-e-slottet.

Forbruget ligger over de anbefalede specifikationer fra PCI-SIG (der ironisk nok er den samme organisation, som oprindelig godkendte dette kort).

Problemet er siden blevet løst via en kompatibilitetstilstand, der blev indført i AMD’s Crimson-suite, men medmindre man kører to eller tre af disse kort på et bundkort, der er mere end fem år gammelt, har man ikke meget at bekymre sig over.

Men hvis man satser på kompatibilitetstilstanden, vil man se framerates, der er omkring en halv frame langsommere, end da kortet oprindelige blev lanceret.

Det er efter vores mening slet ikke så tosset.

Det er altså et køligt og tyst kort, det fungerer forrygende ved 1080p-gaming, det overclocker fornuftigt, det fås i både 4 GB- og 8 GB-udgaver, det har CrossFire med henblik på senere udvidelsae, og man kan i skrivende stund få det billigt. Behøver vi sige mere?

 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S