AMD Radeon RX 480 8GB

AMD Radeon RX slår igen!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette er året, hvor vi fik transistorer under 16 nm.

Intetsteds har denne overgang vist sig tydligere end i AMD’s Polaris-arkitektur, GCN 4.0, der er den seneste og vigtigste tilføjelse til AMD’s arsenal.

Den er udviklet til at fremme den allerbedste gamingoplevelse, og når det gælder ydelse pr. watt, er dette generationbsspring det største, vi har set i 15 år.

AMD RX 480 er helt fremme i spidsen af denne teknologistandard, mens dets brødre, RX 470 og 460, følger meget tæt efter.

Det er en sand fornøjelse: Med en ydelse, der ligger smukt mellem GTX 970 og 980 rammer det de 60 fps ved 1080p, som vi alle elsker, og det gør det uden så meget som et hik.

Og til en pris, der når helt ned på under 3000 kroner, hvis man ser sig for, er det vanvittig svært at konkurrere med dette kort eller blot at anbefale et alternativ.

Vi er naturligvis nødt til at nævne strømforbruget, som det var ved lanceringen.

Det har hjemsøgt kortene og bekymret forbrugerne, fordi det trak for megen strøm via pci-e-slottet.

Forbruget ligger over de anbefalede specifikationer fra PCI-SIG (der ironisk nok er den samme organisation, som oprindelig godkendte dette kort).

Problemet er siden blevet løst via en kompatibilitetstilstand, der blev indført i AMD’s Crimson-suite, men medmindre man kører to eller tre af disse kort på et bundkort, der er mere end fem år gammelt, har man ikke meget at bekymre sig over.

Men hvis man satser på kompatibilitetstilstanden, vil man se framerates, der er omkring en halv frame langsommere, end da kortet oprindelige blev lanceret.

Det er efter vores mening slet ikke så tosset.

Det er altså et køligt og tyst kort, det fungerer forrygende ved 1080p-gaming, det overclocker fornuftigt, det fås i både 4 GB- og 8 GB-udgaver, det har CrossFire med henblik på senere udvidelsae, og man kan i skrivende stund få det billigt. Behøver vi sige mere?

 

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks