AMD Radeon RX 480 8GB

AMD Radeon RX slår igen!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette er året, hvor vi fik transistorer under 16 nm.

Intetsteds har denne overgang vist sig tydligere end i AMD’s Polaris-arkitektur, GCN 4.0, der er den seneste og vigtigste tilføjelse til AMD’s arsenal.

Den er udviklet til at fremme den allerbedste gamingoplevelse, og når det gælder ydelse pr. watt, er dette generationbsspring det største, vi har set i 15 år.

AMD RX 480 er helt fremme i spidsen af denne teknologistandard, mens dets brødre, RX 470 og 460, følger meget tæt efter.

Det er en sand fornøjelse: Med en ydelse, der ligger smukt mellem GTX 970 og 980 rammer det de 60 fps ved 1080p, som vi alle elsker, og det gør det uden så meget som et hik.

Og til en pris, der når helt ned på under 3000 kroner, hvis man ser sig for, er det vanvittig svært at konkurrere med dette kort eller blot at anbefale et alternativ.

Vi er naturligvis nødt til at nævne strømforbruget, som det var ved lanceringen.

Det har hjemsøgt kortene og bekymret forbrugerne, fordi det trak for megen strøm via pci-e-slottet.

Forbruget ligger over de anbefalede specifikationer fra PCI-SIG (der ironisk nok er den samme organisation, som oprindelig godkendte dette kort).

Problemet er siden blevet løst via en kompatibilitetstilstand, der blev indført i AMD’s Crimson-suite, men medmindre man kører to eller tre af disse kort på et bundkort, der er mere end fem år gammelt, har man ikke meget at bekymre sig over.

Men hvis man satser på kompatibilitetstilstanden, vil man se framerates, der er omkring en halv frame langsommere, end da kortet oprindelige blev lanceret.

Det er efter vores mening slet ikke så tosset.

Det er altså et køligt og tyst kort, det fungerer forrygende ved 1080p-gaming, det overclocker fornuftigt, det fås i både 4 GB- og 8 GB-udgaver, det har CrossFire med henblik på senere udvidelsae, og man kan i skrivende stund få det billigt. Behøver vi sige mere?

 

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect