AMD Radeon RX 480 8GB

AMD Radeon RX slår igen!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette er året, hvor vi fik transistorer under 16 nm.

Intetsteds har denne overgang vist sig tydligere end i AMD’s Polaris-arkitektur, GCN 4.0, der er den seneste og vigtigste tilføjelse til AMD’s arsenal.

Den er udviklet til at fremme den allerbedste gamingoplevelse, og når det gælder ydelse pr. watt, er dette generationbsspring det største, vi har set i 15 år.

AMD RX 480 er helt fremme i spidsen af denne teknologistandard, mens dets brødre, RX 470 og 460, følger meget tæt efter.

Det er en sand fornøjelse: Med en ydelse, der ligger smukt mellem GTX 970 og 980 rammer det de 60 fps ved 1080p, som vi alle elsker, og det gør det uden så meget som et hik.

Og til en pris, der når helt ned på under 3000 kroner, hvis man ser sig for, er det vanvittig svært at konkurrere med dette kort eller blot at anbefale et alternativ.

Vi er naturligvis nødt til at nævne strømforbruget, som det var ved lanceringen.

Det har hjemsøgt kortene og bekymret forbrugerne, fordi det trak for megen strøm via pci-e-slottet.

Forbruget ligger over de anbefalede specifikationer fra PCI-SIG (der ironisk nok er den samme organisation, som oprindelig godkendte dette kort).

Problemet er siden blevet løst via en kompatibilitetstilstand, der blev indført i AMD’s Crimson-suite, men medmindre man kører to eller tre af disse kort på et bundkort, der er mere end fem år gammelt, har man ikke meget at bekymre sig over.

Men hvis man satser på kompatibilitetstilstanden, vil man se framerates, der er omkring en halv frame langsommere, end da kortet oprindelige blev lanceret.

Det er efter vores mening slet ikke så tosset.

Det er altså et køligt og tyst kort, det fungerer forrygende ved 1080p-gaming, det overclocker fornuftigt, det fås i både 4 GB- og 8 GB-udgaver, det har CrossFire med henblik på senere udvidelsae, og man kan i skrivende stund få det billigt. Behøver vi sige mere?

 

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S