MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G

Det ideelle aftermarket-kort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke for at blive ved med at pege fingre af Asus Strix, men MSI’s GeForce GTX 1070 Gaming X rammer virkelig plet, når det gælder det, vi forventer af et fremragende aftermarket-kort.

Bevares, det lever op til MSI’s fjollede navngivning (oprigtig talt: Hvem finder på sådan noget?). Det er jo naturligvis ikke navnets længde, der tæller, det er kortets ydelse.

Og det er her, MSI Geforce GTX 1070 Gaming X 8G slår til.

GP104’en i kernen er effektiv og når en ydelse, der tåler sammenligning med et Maxwell Titan X – til den halve pris.

Denne perle brillerer med 1440p. Den scorer godt oppe i 60’erne ved de fleste AAA-titler, og det tager arven fra GTX 970 og trækker den hele vejen ind i 1440p-æraen.

Gaming X er en fornøjelse at arbejde med.

MSI har forbedret sit Twin Frozr-køledesign (der nu er i sin sjette generation), hvilket giver bedre varmehåndtering og støjkontrol.

Når man hertil føjer smukke linjer og et køligt og tyst system, har man at gøre med et kort, der afgjort vil være en gevinst for enhver maskine.

Overclocking var en svir.

Via MSI’s Gaming X-app har man adgang til tre separate profiler, der hver har ventilationskurver. De reagerer på de variationer i temperatur, der følger af den øgede spænding og de højere clockhastigheder.

Det fine er, at MSI har gjort sig umage med også at overclocke hukommelsesfrekvensen i kortets højeste overclock-profil, samtidig med at man har bevaret en stabil ydelse.

Og hvis vi ser bort fra disse profiler, lykkedes det os manuelt at opnå en endelig clockhastighed på 2.100 MHz – 50 MHz højere end hos vores håndplukkede reference.

Gaming X er solidt: Det yder godt, det overclocker som en mester, det er fikst og tyst – og i kombination med GTX 1070 rammer det tidens højdepunkt, når det gælder pc-gaming: 1440p.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,