MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G

Det ideelle aftermarket-kort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke for at blive ved med at pege fingre af Asus Strix, men MSI’s GeForce GTX 1070 Gaming X rammer virkelig plet, når det gælder det, vi forventer af et fremragende aftermarket-kort.

Bevares, det lever op til MSI’s fjollede navngivning (oprigtig talt: Hvem finder på sådan noget?). Det er jo naturligvis ikke navnets længde, der tæller, det er kortets ydelse.

Og det er her, MSI Geforce GTX 1070 Gaming X 8G slår til.

GP104’en i kernen er effektiv og når en ydelse, der tåler sammenligning med et Maxwell Titan X – til den halve pris.

Denne perle brillerer med 1440p. Den scorer godt oppe i 60’erne ved de fleste AAA-titler, og det tager arven fra GTX 970 og trækker den hele vejen ind i 1440p-æraen.

Gaming X er en fornøjelse at arbejde med.

MSI har forbedret sit Twin Frozr-køledesign (der nu er i sin sjette generation), hvilket giver bedre varmehåndtering og støjkontrol.

Når man hertil føjer smukke linjer og et køligt og tyst system, har man at gøre med et kort, der afgjort vil være en gevinst for enhver maskine.

Overclocking var en svir.

Via MSI’s Gaming X-app har man adgang til tre separate profiler, der hver har ventilationskurver. De reagerer på de variationer i temperatur, der følger af den øgede spænding og de højere clockhastigheder.

Det fine er, at MSI har gjort sig umage med også at overclocke hukommelsesfrekvensen i kortets højeste overclock-profil, samtidig med at man har bevaret en stabil ydelse.

Og hvis vi ser bort fra disse profiler, lykkedes det os manuelt at opnå en endelig clockhastighed på 2.100 MHz – 50 MHz højere end hos vores håndplukkede reference.

Gaming X er solidt: Det yder godt, det overclocker som en mester, det er fikst og tyst – og i kombination med GTX 1070 rammer det tidens højdepunkt, når det gælder pc-gaming: 1440p.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect