MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G

Det ideelle aftermarket-kort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke for at blive ved med at pege fingre af Asus Strix, men MSI’s GeForce GTX 1070 Gaming X rammer virkelig plet, når det gælder det, vi forventer af et fremragende aftermarket-kort.

Bevares, det lever op til MSI’s fjollede navngivning (oprigtig talt: Hvem finder på sådan noget?). Det er jo naturligvis ikke navnets længde, der tæller, det er kortets ydelse.

Og det er her, MSI Geforce GTX 1070 Gaming X 8G slår til.

GP104’en i kernen er effektiv og når en ydelse, der tåler sammenligning med et Maxwell Titan X – til den halve pris.

Denne perle brillerer med 1440p. Den scorer godt oppe i 60’erne ved de fleste AAA-titler, og det tager arven fra GTX 970 og trækker den hele vejen ind i 1440p-æraen.

Gaming X er en fornøjelse at arbejde med.

MSI har forbedret sit Twin Frozr-køledesign (der nu er i sin sjette generation), hvilket giver bedre varmehåndtering og støjkontrol.

Når man hertil føjer smukke linjer og et køligt og tyst system, har man at gøre med et kort, der afgjort vil være en gevinst for enhver maskine.

Overclocking var en svir.

Via MSI’s Gaming X-app har man adgang til tre separate profiler, der hver har ventilationskurver. De reagerer på de variationer i temperatur, der følger af den øgede spænding og de højere clockhastigheder.

Det fine er, at MSI har gjort sig umage med også at overclocke hukommelsesfrekvensen i kortets højeste overclock-profil, samtidig med at man har bevaret en stabil ydelse.

Og hvis vi ser bort fra disse profiler, lykkedes det os manuelt at opnå en endelig clockhastighed på 2.100 MHz – 50 MHz højere end hos vores håndplukkede reference.

Gaming X er solidt: Det yder godt, det overclocker som en mester, det er fikst og tyst – og i kombination med GTX 1070 rammer det tidens højdepunkt, når det gælder pc-gaming: 1440p.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job