MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G

Det ideelle aftermarket-kort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke for at blive ved med at pege fingre af Asus Strix, men MSI’s GeForce GTX 1070 Gaming X rammer virkelig plet, når det gælder det, vi forventer af et fremragende aftermarket-kort.

Bevares, det lever op til MSI’s fjollede navngivning (oprigtig talt: Hvem finder på sådan noget?). Det er jo naturligvis ikke navnets længde, der tæller, det er kortets ydelse.

Og det er her, MSI Geforce GTX 1070 Gaming X 8G slår til.

GP104’en i kernen er effektiv og når en ydelse, der tåler sammenligning med et Maxwell Titan X – til den halve pris.

Denne perle brillerer med 1440p. Den scorer godt oppe i 60’erne ved de fleste AAA-titler, og det tager arven fra GTX 970 og trækker den hele vejen ind i 1440p-æraen.

Gaming X er en fornøjelse at arbejde med.

MSI har forbedret sit Twin Frozr-køledesign (der nu er i sin sjette generation), hvilket giver bedre varmehåndtering og støjkontrol.

Når man hertil føjer smukke linjer og et køligt og tyst system, har man at gøre med et kort, der afgjort vil være en gevinst for enhver maskine.

Overclocking var en svir.

Via MSI’s Gaming X-app har man adgang til tre separate profiler, der hver har ventilationskurver. De reagerer på de variationer i temperatur, der følger af den øgede spænding og de højere clockhastigheder.

Det fine er, at MSI har gjort sig umage med også at overclocke hukommelsesfrekvensen i kortets højeste overclock-profil, samtidig med at man har bevaret en stabil ydelse.

Og hvis vi ser bort fra disse profiler, lykkedes det os manuelt at opnå en endelig clockhastighed på 2.100 MHz – 50 MHz højere end hos vores håndplukkede reference.

Gaming X er solidt: Det yder godt, det overclocker som en mester, det er fikst og tyst – og i kombination med GTX 1070 rammer det tidens højdepunkt, når det gælder pc-gaming: 1440p.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network