Tænd lyset når du ser tv

Hold vinterdepressioner for døren mens du ser fjernsyn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tredjedel af alle unge danskere ser, ifølge en ny undersøgelse, tv i mørke, men det er ikke nødvendigvis en god idé. I de mørke vintermåneder får vi stakkels danskere ikke meget sollys om dagen, og ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Samsung, føler halvdelen sig nedtrykte på grund af mørket.

Samtidig viser undersøgelsen, at 34 procent af danskere ser tv mellem tre og fire timer om dagen og ofte med slukket lys eller dæmpet belysningen. Det kan altså være med til at øge nedtryktheden.

Psykolog Helena Kubicek Boya udtaler om vinterdepression:” ”Mange kender til efterårs- og vintertræthed og at øge lyset indendørs om aftenen, kan være en god måde at bekæmpe træthed. Derved får vi mere lys i løbet af dagen, som kan gøre, at vi føler os mere vågne,” forklarer Helena Kubicek Boye og fortsætter:
”Jo mere lys vi får, jo mere opmærksomme bliver vi, fordi mængden af lys omkring os indirekte påvirker vores årvågenhed ved at regulere frigivelsen af vores søvnhormon melatonin.”

Magnus Nilsson, Samsungs tekniske produktchef mener, at det er ren vane, når danskerne dæmper belysningen under TV-kiggeri:

”Skærmteknologien i nye TV er så kraftfuld, at det giver en lige så god oplevelse i lyse omgivelser. At de fleste skruer ned for lyset, når de ser TV, er i vid udstrækning et levn fra fortiden. I dag er Quantum dot-teknologien kommet meget langt, og så vi behøver ikke længere at skrue ned for lyset for at få en god visuel oplevelse, når vi ligger og binger TV-serier,” forklarer Magnus Nilsson.

Tal fra undersøgelsen:

  • 46 % af de adspurgte danskere svarer at mørket i vinterhalvåret ofte gør dem nedtrykte
  • 34 % af de adspurgte danskere ser TV mellem tre og fire timer dagligt.
  • 27 % af de adspurgte danskere ser TV med dæmpet eller slukket belysning
  • Blandt de 18-29-årige ser 35 % af danskerne TV med dæmpet eller slukket belysning
  • 51 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen for at få et bedre billede på TV-skærmen
  • 11 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen af ren vane

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S