Tænd lyset når du ser tv

Hold vinterdepressioner for døren mens du ser fjernsyn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tredjedel af alle unge danskere ser, ifølge en ny undersøgelse, tv i mørke, men det er ikke nødvendigvis en god idé. I de mørke vintermåneder får vi stakkels danskere ikke meget sollys om dagen, og ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Samsung, føler halvdelen sig nedtrykte på grund af mørket.

Samtidig viser undersøgelsen, at 34 procent af danskere ser tv mellem tre og fire timer om dagen og ofte med slukket lys eller dæmpet belysningen. Det kan altså være med til at øge nedtryktheden.

Psykolog Helena Kubicek Boya udtaler om vinterdepression:” ”Mange kender til efterårs- og vintertræthed og at øge lyset indendørs om aftenen, kan være en god måde at bekæmpe træthed. Derved får vi mere lys i løbet af dagen, som kan gøre, at vi føler os mere vågne,” forklarer Helena Kubicek Boye og fortsætter:
”Jo mere lys vi får, jo mere opmærksomme bliver vi, fordi mængden af lys omkring os indirekte påvirker vores årvågenhed ved at regulere frigivelsen af vores søvnhormon melatonin.”

Magnus Nilsson, Samsungs tekniske produktchef mener, at det er ren vane, når danskerne dæmper belysningen under TV-kiggeri:

”Skærmteknologien i nye TV er så kraftfuld, at det giver en lige så god oplevelse i lyse omgivelser. At de fleste skruer ned for lyset, når de ser TV, er i vid udstrækning et levn fra fortiden. I dag er Quantum dot-teknologien kommet meget langt, og så vi behøver ikke længere at skrue ned for lyset for at få en god visuel oplevelse, når vi ligger og binger TV-serier,” forklarer Magnus Nilsson.

Tal fra undersøgelsen:

  • 46 % af de adspurgte danskere svarer at mørket i vinterhalvåret ofte gør dem nedtrykte
  • 34 % af de adspurgte danskere ser TV mellem tre og fire timer dagligt.
  • 27 % af de adspurgte danskere ser TV med dæmpet eller slukket belysning
  • Blandt de 18-29-årige ser 35 % af danskerne TV med dæmpet eller slukket belysning
  • 51 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen for at få et bedre billede på TV-skærmen
  • 11 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen af ren vane
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S