Tænd lyset når du ser tv

Hold vinterdepressioner for døren mens du ser fjernsyn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tredjedel af alle unge danskere ser, ifølge en ny undersøgelse, tv i mørke, men det er ikke nødvendigvis en god idé. I de mørke vintermåneder får vi stakkels danskere ikke meget sollys om dagen, og ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Samsung, føler halvdelen sig nedtrykte på grund af mørket.

Samtidig viser undersøgelsen, at 34 procent af danskere ser tv mellem tre og fire timer om dagen og ofte med slukket lys eller dæmpet belysningen. Det kan altså være med til at øge nedtryktheden.

Psykolog Helena Kubicek Boya udtaler om vinterdepression:” ”Mange kender til efterårs- og vintertræthed og at øge lyset indendørs om aftenen, kan være en god måde at bekæmpe træthed. Derved får vi mere lys i løbet af dagen, som kan gøre, at vi føler os mere vågne,” forklarer Helena Kubicek Boye og fortsætter:
”Jo mere lys vi får, jo mere opmærksomme bliver vi, fordi mængden af lys omkring os indirekte påvirker vores årvågenhed ved at regulere frigivelsen af vores søvnhormon melatonin.”

Magnus Nilsson, Samsungs tekniske produktchef mener, at det er ren vane, når danskerne dæmper belysningen under TV-kiggeri:

”Skærmteknologien i nye TV er så kraftfuld, at det giver en lige så god oplevelse i lyse omgivelser. At de fleste skruer ned for lyset, når de ser TV, er i vid udstrækning et levn fra fortiden. I dag er Quantum dot-teknologien kommet meget langt, og så vi behøver ikke længere at skrue ned for lyset for at få en god visuel oplevelse, når vi ligger og binger TV-serier,” forklarer Magnus Nilsson.

Tal fra undersøgelsen:

  • 46 % af de adspurgte danskere svarer at mørket i vinterhalvåret ofte gør dem nedtrykte
  • 34 % af de adspurgte danskere ser TV mellem tre og fire timer dagligt.
  • 27 % af de adspurgte danskere ser TV med dæmpet eller slukket belysning
  • Blandt de 18-29-årige ser 35 % af danskerne TV med dæmpet eller slukket belysning
  • 51 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen for at få et bedre billede på TV-skærmen
  • 11 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen af ren vane
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics