Tænd lyset når du ser tv

Hold vinterdepressioner for døren mens du ser fjernsyn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tredjedel af alle unge danskere ser, ifølge en ny undersøgelse, tv i mørke, men det er ikke nødvendigvis en god idé. I de mørke vintermåneder får vi stakkels danskere ikke meget sollys om dagen, og ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Samsung, føler halvdelen sig nedtrykte på grund af mørket.

Samtidig viser undersøgelsen, at 34 procent af danskere ser tv mellem tre og fire timer om dagen og ofte med slukket lys eller dæmpet belysningen. Det kan altså være med til at øge nedtryktheden.

Psykolog Helena Kubicek Boya udtaler om vinterdepression:” ”Mange kender til efterårs- og vintertræthed og at øge lyset indendørs om aftenen, kan være en god måde at bekæmpe træthed. Derved får vi mere lys i løbet af dagen, som kan gøre, at vi føler os mere vågne,” forklarer Helena Kubicek Boye og fortsætter:
”Jo mere lys vi får, jo mere opmærksomme bliver vi, fordi mængden af lys omkring os indirekte påvirker vores årvågenhed ved at regulere frigivelsen af vores søvnhormon melatonin.”

Magnus Nilsson, Samsungs tekniske produktchef mener, at det er ren vane, når danskerne dæmper belysningen under TV-kiggeri:

”Skærmteknologien i nye TV er så kraftfuld, at det giver en lige så god oplevelse i lyse omgivelser. At de fleste skruer ned for lyset, når de ser TV, er i vid udstrækning et levn fra fortiden. I dag er Quantum dot-teknologien kommet meget langt, og så vi behøver ikke længere at skrue ned for lyset for at få en god visuel oplevelse, når vi ligger og binger TV-serier,” forklarer Magnus Nilsson.

Tal fra undersøgelsen:

  • 46 % af de adspurgte danskere svarer at mørket i vinterhalvåret ofte gør dem nedtrykte
  • 34 % af de adspurgte danskere ser TV mellem tre og fire timer dagligt.
  • 27 % af de adspurgte danskere ser TV med dæmpet eller slukket belysning
  • Blandt de 18-29-årige ser 35 % af danskerne TV med dæmpet eller slukket belysning
  • 51 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen for at få et bedre billede på TV-skærmen
  • 11 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen af ren vane

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird