Tænd lyset når du ser tv

Hold vinterdepressioner for døren mens du ser fjernsyn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tredjedel af alle unge danskere ser, ifølge en ny undersøgelse, tv i mørke, men det er ikke nødvendigvis en god idé. I de mørke vintermåneder får vi stakkels danskere ikke meget sollys om dagen, og ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Samsung, føler halvdelen sig nedtrykte på grund af mørket.

Samtidig viser undersøgelsen, at 34 procent af danskere ser tv mellem tre og fire timer om dagen og ofte med slukket lys eller dæmpet belysningen. Det kan altså være med til at øge nedtryktheden.

Psykolog Helena Kubicek Boya udtaler om vinterdepression:” ”Mange kender til efterårs- og vintertræthed og at øge lyset indendørs om aftenen, kan være en god måde at bekæmpe træthed. Derved får vi mere lys i løbet af dagen, som kan gøre, at vi føler os mere vågne,” forklarer Helena Kubicek Boye og fortsætter:
”Jo mere lys vi får, jo mere opmærksomme bliver vi, fordi mængden af lys omkring os indirekte påvirker vores årvågenhed ved at regulere frigivelsen af vores søvnhormon melatonin.”

Magnus Nilsson, Samsungs tekniske produktchef mener, at det er ren vane, når danskerne dæmper belysningen under TV-kiggeri:

”Skærmteknologien i nye TV er så kraftfuld, at det giver en lige så god oplevelse i lyse omgivelser. At de fleste skruer ned for lyset, når de ser TV, er i vid udstrækning et levn fra fortiden. I dag er Quantum dot-teknologien kommet meget langt, og så vi behøver ikke længere at skrue ned for lyset for at få en god visuel oplevelse, når vi ligger og binger TV-serier,” forklarer Magnus Nilsson.

Tal fra undersøgelsen:

  • 46 % af de adspurgte danskere svarer at mørket i vinterhalvåret ofte gør dem nedtrykte
  • 34 % af de adspurgte danskere ser TV mellem tre og fire timer dagligt.
  • 27 % af de adspurgte danskere ser TV med dæmpet eller slukket belysning
  • Blandt de 18-29-årige ser 35 % af danskerne TV med dæmpet eller slukket belysning
  • 51 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen for at få et bedre billede på TV-skærmen
  • 11 % af de adspurgte danskere dæmper belysningen af ren vane
Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS