Test: Gigabyte GeForce GTX 970 Windforce 3X

Får man stadig noget for pengene med GeForce ?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GeForce GTX 970 var sidste år vores varmest anbefalede grafikkort.

Man havde vanskeligt ved at finde en teknologiskribent, der ikke anbefalede dette kort til en ny maskine.

Til 1080p-gaming var det den tids luksus.

Bortset fra de 3,5 GB vram leverede det vedvarende en gedigen ydelse i AAA-titler ved 60 fps, og prisen var umådelig rimelig.

Hvis man kombinerede det med Nvidias aggressive markedsføring af både G-Sync og GeForce Experience, lå det ligefor, at Nvidia stod til at kapre sig en fornuftig del af mellemklassemarkedet.

Verden ændrer sig imidlertid. Kombattanter som GTX 1060 og RX 480 har gjort deres entre på scenen.

Kan denne aldrende helt følge med de stærkere og mere effektive ynglinge?

Måske. Det afhænger af producenten og mærket.

Tag for eksempel dette Gigabyte Windforce-kort: Det er en variant af referencekortet GTX 970 med tre ventilatorer og mulighed for stor overclocking.

I overclocket tilstand når det op til 1.278 MHz – hele 100 MHz højere end standardfrekvensen – og det yder meget tæt på referencekortet GTX 980, i hvert fald ved 1080p, hvor det scorer midt i halvtredserne i både Far Cry Primal og The Division.

Hvis man skruer op for overclockingen, kan man nemt nå op på 1.500 MHz.

Vi klarede 1.529 MHz som vores endelige boost, og det var faktisk hele 4 MHz højere end vores reference, GTX 980. Det er virkelig imponerende for det, der ellers ligner en forkrøblet kerne.

Selv ved standardfrekvensen betød det en stigning på 1.200 point i Fire Strikeog en gerenel stigning på 10 procent i vores andre spil.

Det svarer til at skifte fra et Intel Core i7-6700K til et 6950X.

Denne lille perle kan man i skrivende stund få for XX kroner, og den gør den blot en lille smule dyrere end et AMD RX 480.

Er det værd at slå til nu?

Næppe. Men der er stadig liv i den gamle dame, og hvis man ikke er parat til at opgive hende, kan det være en ide at overveje SLI.

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS