Test: Design-tablet til underholdningen

Det er især det enkle design og den gode multimedie-ydelse, der imponerer ved Asus Zenpad 3S 10.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom Asus med sine 430 gram og 5,8 millimeter tykkelse ikke er den letteste eller tyndeste i denne test, fremstår den rigtig flot med sit metalliske design og skrå diamant-
skårne kanter med metal hele vejen rundt. Den grå bagside syner flot, og i det hele taget er denne Asus en oplagt tablet til hjemmebrug. Den er som bygget til at ligge og pynte på et stuebord.

Skærmens høje opløsning og store betragtningsvinkel betyder, at du har lyst til at se film og opleve anden under-holdning på den 9,7” store skærm. Skærmen har god ro, men syner – selv når lysstyrken er på maksimum – som om den er for svag. Når øjnene lige har vænnet sig til det, opdager du dog, at farverne har dybde og flot nuancering. Det skyldes især, at skærmen er god til at vise sort helt sort.

Tabletten er ret kvik, og der er mange fine ekstrafeatures lagt oven i Android-systemet. De glidende overgange, når du går fra en side til en anden eller åbner mapper, er ret lækre. Til gengæld er det indbyggede kamera lidt af en skuffelse. Farverne ”glider” lidt og står ikke helt ægte.

Skåret ind til benet er Asus en fin lille tablet til allroundbrug i hjemmet. Det sammenholdt med en mere end godkendt pris, udløser en anbefaling herfra.

Asus Zenpad 3S 10 Metalrammen omkring skærmen er ifølge Asus blandt de tyndeste i verden og bidrager til at give det flotte, enkle look.
Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision