Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

B&O med støjreduktion og lammeskind

Det nye Beoplay H9 trådløse headset har noise cancelling og lækkert skind.

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du har prøvet hovedtelefoner med aktiv støjreduktion, noise cancelling, så ved du, hvor skønt det er at kunne lukke den støjfyldte omverden ude og koncentrere sig om sin musik.

Og nu er der kommet et nyt støjreducerende headset på markedet. Det er B&O, der netop har lanceret Beoplay H9, der er et sæt elegante og trådløse hovedtelefoner med aktiv støjreduktion. Det er den danske designer Jakob Wagner, der har designet Beoplay H9, som er skabt af en aluminiumsramme betrukket med okselæder. På ørepuderne er der blødt lammeskind samt en speciel form for memoryskum, der tilpasser sig dine ører.

H9 skulle også være nemme at betjene takket være et touch-interface der gør, at man blot ved en enkelt berøring eller swipe kan aktivere støjreduceringen, tage et opkald, justere lyden mm. Støjreduktionen foregår via en række mikrofoner, der filtrerer støj fra din musik.

Beoplay H9 lanceres i to farver, Black og Argilla Grey, i starten af december med en vejledende udsalgspris på 3799 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere