Mobilen har taget kamera-herredømmet

Kameraet er blevet så godt i moderne smartphones, at hele 42% af de 18-35-årige danskere ikke ejer et andet kamera. Og 57% af alle danskere tager billeder med deres smartphone minimum én gang om ugen. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Engang var man mobilsmart, hvis man ringede eller sms’ede i nærheden af andre. I dag er det normalt at snappe billeder over morgenmaden, på gaden eller sågar på jobbet. Mobiltelefonen er blevet meget mere end en telefon, og det skyldes ikke mindst udviklingen af smartphonekameraet, der gør det muligt at fange et hvert øjeblik, vi ønsker at huske. 29% af de 18-35-årige danskere tager dagligt billeder med deres smartphonekamera, og hele 71% af de unge fotograferer ugentligt med deres smartphone.

På ferien, til fester, i byen, i hverdagen. Når minder skal foreviges foregår det i højere og højere grad på vores smartphones. Det skyldes dels, at det er nemt og lige til, dels er det et udtryk for, at billedkvaliteten på smartphones har taget kvantespring de senere år.

”I løbet af de seneste to-tre år er mobilkameraerne blevet så gode, at man som fotoentusiast roligt kan ty til en smartphone, når det rigtige kamera ligger derhjemme”, skrev Kristoffer Engbo for nylig i mediet Digital Foto. Men hvordan kom vi hertil?

Fra bittesmå pixelerede billeder

Kan du huske dengang vi stod foroverbøjet sammen med vennerne og stirrede på en mobil med sammenknebne øjne for at se de små grynede mobilbilleder? Det var omkring 2001, da det stadig ikke var muligt at optage video med sin telefon. Betegnelsen kameratelefon blev hurtigt etableret, men det holdt ikke længe, for snart havde alle mobiltelefoner et indbygget kamera. I 2003 blev der solgt flere kameratelefoner på verdensplan end digitalkameraer og i 2006 havde halvdelen af verdens mobiltelefoner et indbygget kamera (Alasdair 2003). Som teknologien udviklede sig, blev kameraet en integreret del af moderne menneskers hverdag. Men også ved større begivenheder.

”Vores undersøgelse viser, at det ikke længere kun er i de små hverdagssituationer, vi tager smartphonekameraet i brug. På ferier bruger 32% af danskerne udelukkende deres smartphones og selv til store begivenheder som fødselsdage og bryllupper er der hele 31%, som mener, at smartphonens kamera rækker. Det siger lidt om, hvor meget teknologien har udviklet sig. Og vi er slet ikke færdige endnu,” siger Director for Huawei Consumer BG i Danmark, Thor Gøtz.

I foråret 2016 lancerede Huawei sin første smartphone med dual-kamera i samarbejde med Leica. Dual linser arbejder sammen for at fange flere detaljer og bringer kameraet et skridt nærmere professionelle kameraer. Og nu er 2. generation her med Huawei Mate 9 Pro, der giver endnu bedre billedkvalitet.

Fakta fra ny dansk befolkningsundersøgelse:

· 29% af de af 18-35-årige danskere tager dagligt billeder med deres smartphone. 42% af de 18-35-årige svarer ”ugentligt”.
· I hverdagen bruger 67% af danskerne ikke andre kameraer end deres smartphonekamera. For kvinderne er det 75% mod 59% af mændene.
· 32% af danskerne fotograferer i det hele taget ikke med andre kameraer end deres smartphonekamera. Det gælder særligt kvinder (36% mod 27% af mændene)

Øvrige fakta

· 72% af amerikanske millennials med en smartphone siger kamerafunktionen er meget vigtig for dem (Mitek 2015)
· 38% af amerikanske millennials med en smartphone siger, de tager mindst en selfie om dagen (Mitek 2015)
· 31% af smartphonebrugerne i UK foretager ingen traditionelle telefonopkald i løbet af en uge (Deloitte 2016)
· Næsten halvdelen af 18-24-årige i UK tjekker deres telefon midt om natten (Deloitte 2016).

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job