Test: Massive hørebøffer

Hovedtelefonerne Blue Lola lokker med metal og læder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det vrimler frem med nye hovedtelefoner, så det er med at skille sig ud, hvis man vil gøre sig bemærket. Og det må man da sige, at Blue gør med de nye Lola-hørebøffer.

Designet er mildt sagt anderledes, med sin kringlede retro-futuriske kontruktion af metal og læder. Kraftige metalarme bukkes og bøjes for at holde headsettet fast på hovedet. Selvom man næppe kan tro det, inden man tager det på, sidder det faktisk overraskende behageligt – og enormt solidt på hovedet. Man undgår ikke en smule irritation i ørerne efter længere tids brug, men sådan er det med langt de fleste headsets.

Eneste store ulempe ved konstruktionen er, at Lola ikke er særligt nemme at tage med sig, og de ikke kan tages ned om nakken, når du vil tage en pause fra musikken. Det føles som at sætte halsen i en skruetvinge. Det er producentens første hovedtelefon, men Blue er langt fra noget nyt mærke. Den amerikanske producent har lavet mikrofoner i mere end 20 år. Det betyder ikke nødvendigvis, at man så også kan lave gode hovedtelefoner, men det lykkes faktisk for Blue. Der er anvendt kraftfulde 50 mm drivere, og det giver seriøs punch i lyden.

Bassen er stor og fyldig, men samtidig stram og artikuleret, så der også er god plads til de øvrige detaljer. Lyden er en lille smule til den mørke side, men godt balanceret, også i stereobilledet, der har en god vidde. Der følger to ledninger af forskellig længde med – den ene med kontrolknapper til mobilen. '

Der er ikke Bluetooth, men det er helt fint, da dette ikke er en type hørebøffer, du vil tage med på farten. Det er et headset, du bruger derhjemme foran det store stereoanlæg, i musikstudiet eller foran computeren. Takket være den solide konstruktion og den store, detaljerige lyd, gør de sig rigtigt glimrende her. Pris: 2049 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S