Test: Massive hørebøffer

Hovedtelefonerne Blue Lola lokker med metal og læder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det vrimler frem med nye hovedtelefoner, så det er med at skille sig ud, hvis man vil gøre sig bemærket. Og det må man da sige, at Blue gør med de nye Lola-hørebøffer.

Designet er mildt sagt anderledes, med sin kringlede retro-futuriske kontruktion af metal og læder. Kraftige metalarme bukkes og bøjes for at holde headsettet fast på hovedet. Selvom man næppe kan tro det, inden man tager det på, sidder det faktisk overraskende behageligt – og enormt solidt på hovedet. Man undgår ikke en smule irritation i ørerne efter længere tids brug, men sådan er det med langt de fleste headsets.

Eneste store ulempe ved konstruktionen er, at Lola ikke er særligt nemme at tage med sig, og de ikke kan tages ned om nakken, når du vil tage en pause fra musikken. Det føles som at sætte halsen i en skruetvinge. Det er producentens første hovedtelefon, men Blue er langt fra noget nyt mærke. Den amerikanske producent har lavet mikrofoner i mere end 20 år. Det betyder ikke nødvendigvis, at man så også kan lave gode hovedtelefoner, men det lykkes faktisk for Blue. Der er anvendt kraftfulde 50 mm drivere, og det giver seriøs punch i lyden.

Bassen er stor og fyldig, men samtidig stram og artikuleret, så der også er god plads til de øvrige detaljer. Lyden er en lille smule til den mørke side, men godt balanceret, også i stereobilledet, der har en god vidde. Der følger to ledninger af forskellig længde med – den ene med kontrolknapper til mobilen. '

Der er ikke Bluetooth, men det er helt fint, da dette ikke er en type hørebøffer, du vil tage med på farten. Det er et headset, du bruger derhjemme foran det store stereoanlæg, i musikstudiet eller foran computeren. Takket være den solide konstruktion og den store, detaljerige lyd, gør de sig rigtigt glimrende her. Pris: 2049 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS