Retro-router til manden som har alt

D-Links nye EXO-router kombinerer retrolækkert design med den nyeste netværksteknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Routeren er almindeligvis ikke det kønneste apparat. De fleste gør, hvad de kan for at gemme den væk. Nu har D-Link imidlertid forsøgt at skabe en router i et frækt retrodesign, der kan stå fremme i hjemmet.

Med de høje hastigheder fra den trådløse AC-teknologi, de potente signalforstærkere samt gigabit-portene sørger den nye linje for, at hele det moderne hjem er online med alle enheder.

AC1900-routeren er også udstyret med SmartConnect-teknologi, som automatisk tildeler tilkoblede enheder plads på båndet med mest båndbredde. 

Specifikationer for AC1900 Wi-Fi Gigabit Router (DIR-879):

• Op til 1300Mbps på 5GHz-båndet og 600Mbps på 2.4GHz-båndet
• Potente signalforstærkere – få endnu større rækkevidde på internettet i dit hjem
• SmartConnect – tildeler automatisk enheder til det bånd med mest båndbredde
• Intelligent QoS – gnidningsfri performance med QoS trafikkontrol
• Wi-fi-beskyttet setup – brugere kan forbinde uden problemer ved et enkelt tryk på en knap
• Bagudkompatibel – fungerer sammen med eksisterende wi-fi-enheder (802.11n/g)
• Trådløs kryptering – anvender WPA- eller WPA2-sikkerhed
• Nem opsætning – du er online på få minutter med appen Quick Router Setup (QRS)

Prisen for AC1900 er 1.499 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)