Retro-router til manden som har alt

D-Links nye EXO-router kombinerer retrolækkert design med den nyeste netværksteknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Routeren er almindeligvis ikke det kønneste apparat. De fleste gør, hvad de kan for at gemme den væk. Nu har D-Link imidlertid forsøgt at skabe en router i et frækt retrodesign, der kan stå fremme i hjemmet.

Med de høje hastigheder fra den trådløse AC-teknologi, de potente signalforstærkere samt gigabit-portene sørger den nye linje for, at hele det moderne hjem er online med alle enheder.

AC1900-routeren er også udstyret med SmartConnect-teknologi, som automatisk tildeler tilkoblede enheder plads på båndet med mest båndbredde. 

Specifikationer for AC1900 Wi-Fi Gigabit Router (DIR-879):

• Op til 1300Mbps på 5GHz-båndet og 600Mbps på 2.4GHz-båndet
• Potente signalforstærkere – få endnu større rækkevidde på internettet i dit hjem
• SmartConnect – tildeler automatisk enheder til det bånd med mest båndbredde
• Intelligent QoS – gnidningsfri performance med QoS trafikkontrol
• Wi-fi-beskyttet setup – brugere kan forbinde uden problemer ved et enkelt tryk på en knap
• Bagudkompatibel – fungerer sammen med eksisterende wi-fi-enheder (802.11n/g)
• Trådløs kryptering – anvender WPA- eller WPA2-sikkerhed
• Nem opsætning – du er online på få minutter med appen Quick Router Setup (QRS)

Prisen for AC1900 er 1.499 kroner.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos