Retro-router til manden som har alt

D-Links nye EXO-router kombinerer retrolækkert design med den nyeste netværksteknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Routeren er almindeligvis ikke det kønneste apparat. De fleste gør, hvad de kan for at gemme den væk. Nu har D-Link imidlertid forsøgt at skabe en router i et frækt retrodesign, der kan stå fremme i hjemmet.

Med de høje hastigheder fra den trådløse AC-teknologi, de potente signalforstærkere samt gigabit-portene sørger den nye linje for, at hele det moderne hjem er online med alle enheder.

AC1900-routeren er også udstyret med SmartConnect-teknologi, som automatisk tildeler tilkoblede enheder plads på båndet med mest båndbredde. 

Specifikationer for AC1900 Wi-Fi Gigabit Router (DIR-879):

• Op til 1300Mbps på 5GHz-båndet og 600Mbps på 2.4GHz-båndet
• Potente signalforstærkere – få endnu større rækkevidde på internettet i dit hjem
• SmartConnect – tildeler automatisk enheder til det bånd med mest båndbredde
• Intelligent QoS – gnidningsfri performance med QoS trafikkontrol
• Wi-fi-beskyttet setup – brugere kan forbinde uden problemer ved et enkelt tryk på en knap
• Bagudkompatibel – fungerer sammen med eksisterende wi-fi-enheder (802.11n/g)
• Trådløs kryptering – anvender WPA- eller WPA2-sikkerhed
• Nem opsætning – du er online på få minutter med appen Quick Router Setup (QRS)

Prisen for AC1900 er 1.499 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S