Retro-router til manden som har alt

D-Links nye EXO-router kombinerer retrolækkert design med den nyeste netværksteknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Routeren er almindeligvis ikke det kønneste apparat. De fleste gør, hvad de kan for at gemme den væk. Nu har D-Link imidlertid forsøgt at skabe en router i et frækt retrodesign, der kan stå fremme i hjemmet.

Med de høje hastigheder fra den trådløse AC-teknologi, de potente signalforstærkere samt gigabit-portene sørger den nye linje for, at hele det moderne hjem er online med alle enheder.

AC1900-routeren er også udstyret med SmartConnect-teknologi, som automatisk tildeler tilkoblede enheder plads på båndet med mest båndbredde. 

Specifikationer for AC1900 Wi-Fi Gigabit Router (DIR-879):

• Op til 1300Mbps på 5GHz-båndet og 600Mbps på 2.4GHz-båndet
• Potente signalforstærkere – få endnu større rækkevidde på internettet i dit hjem
• SmartConnect – tildeler automatisk enheder til det bånd med mest båndbredde
• Intelligent QoS – gnidningsfri performance med QoS trafikkontrol
• Wi-fi-beskyttet setup – brugere kan forbinde uden problemer ved et enkelt tryk på en knap
• Bagudkompatibel – fungerer sammen med eksisterende wi-fi-enheder (802.11n/g)
• Trådløs kryptering – anvender WPA- eller WPA2-sikkerhed
• Nem opsætning – du er online på få minutter med appen Quick Router Setup (QRS)

Prisen for AC1900 er 1.499 kroner.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics