Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Retro-router til manden som har alt

D-Links nye EXO-router kombinerer retrolækkert design med den nyeste netværksteknologi.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Routeren er almindeligvis ikke det kønneste apparat. De fleste gør, hvad de kan for at gemme den væk. Nu har D-Link imidlertid forsøgt at skabe en router i et frækt retrodesign, der kan stå fremme i hjemmet.

Med de høje hastigheder fra den trådløse AC-teknologi, de potente signalforstærkere samt gigabit-portene sørger den nye linje for, at hele det moderne hjem er online med alle enheder.

AC1900-routeren er også udstyret med SmartConnect-teknologi, som automatisk tildeler tilkoblede enheder plads på båndet med mest båndbredde. 

Specifikationer for AC1900 Wi-Fi Gigabit Router (DIR-879):

• Op til 1300Mbps på 5GHz-båndet og 600Mbps på 2.4GHz-båndet
• Potente signalforstærkere – få endnu større rækkevidde på internettet i dit hjem
• SmartConnect – tildeler automatisk enheder til det bånd med mest båndbredde
• Intelligent QoS – gnidningsfri performance med QoS trafikkontrol
• Wi-fi-beskyttet setup – brugere kan forbinde uden problemer ved et enkelt tryk på en knap
• Bagudkompatibel – fungerer sammen med eksisterende wi-fi-enheder (802.11n/g)
• Trådløs kryptering – anvender WPA- eller WPA2-sikkerhed
• Nem opsætning – du er online på få minutter med appen Quick Router Setup (QRS)

Prisen for AC1900 er 1.499 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere