Test: Tag temperaturen på dit hjem

Med Thermo Peanut er det nemt at få overblik over hjemmets temperatur på sin smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det digitale hjem har endnu ikke helt holdt sit indtog, men det er på vej. Et af problemerne er fælles standarder, og hvilken løsning skal man satse på? Har du endnu ikke et stort behov, er de fikse små ”peanuts” fra firmaet Sen.se en hurtig og billig måde at få sneget nogle smarte sensorer ind i sit hjem.For kun lidt over 200 kroner kan den lille enhed, som er mindre end et almindeligt USB-stik, måle temperaturen i dit hjem, på arbejdet, i serverrummet, køleskabet, hundehuset eller hvor den end befinder sig.

Opsætningen er utrolig hurtig via en Sen.se Peanut-app på din smartphone. Her kan du hurtigt tilkoble den lille måler (og tilføje flere målere), navngive dem m.m. Du kan tjekke temperaturen via din telefon og automatisk få advarsler, hvis temperaturen når over/under angivne mål (fra -20° til 60° C). Derudover er der ubegrænset datalagring i skyen, så du kan gemme og se en lang række måledata fra dine peanuts. Måleren fungerer desværre kun via Bluetooth, så vil du have målinger på farten, må du koble den op via en anden smartphone eller tablet i hjemmet og lade den fungere som hub udadtil.

Det er dog en utrolig velfungerende enhed til prisen, og et stort plus er, at firmaet har været fremsynet nok til at få deres forskellige ”peanuts” til at virke sammen med IFTT-platformen og ladet den tale med f.eks. Philips Hue-lamper, NEST, Belkins WeMo-stik m.m. Batterilevetiden skulle være på 6 måneder. Pris: 239 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS