Her kan du se tv for under 300 kroner om måneden

Hvor mange af de populære kanaler kan du få, hvis du kan maksimalt betaler 300 kroner om måneden? Det kan du se i denne prissammenligning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er faktisk ikke så lidt tv man kan få for under 300 kroner. Samlino.dk har fundet alle tv-løsninger på markedet til denne pris og lavet en sammenligning af indholdet.

For at kunne vurdere kvaliteten af pakkerne, indgår der i sammenligningen hvor mange af de mest sete kanaler pakken indeholder.

Kriterier:
A: Selskabet tilbyder et tv-abonnement, der koster maksimalt 300 kr.
B: Prisen skal kunne findes online.

Det viser analysen:
- Viasat og Fullrate tilbyder 6 ud af 8 topkanaler, hvilket var det højeste antal i analysen.
- Viasats tv-pakke var dog et af de dyreste abonnementer, mens Telia tilbød det billigste med 2 ud af 8 topkanaler.

Samlino topkanaler. Samlino topkanaler.
Samlino tv-pakker. Samlino tv-pakker.

BEMÆRK: Nogle selskaber tilbyder kun tv-pakker, hvis man i forvejen har- eller køber bredbånd hos dem.

Mikkel Zimakoff, marketingdirektør i Samlino.dk, siger:  "I en tid, hvor vi ser stigende priser på TV, er det interessant at det stadigvæk er muligt at få hæderlige TV pakker for under 300 kroner. Du kan faktisk få seks af de otte mest sete kanaler. Det endda, hvis man ikke inkluderer DR’s kanaler, da de gratis følger med i din pakke. Det er vigtigt at være opmærksom på at de lidt billigere TV-pakker ofte ikke tilbyder indhold som eksempelvis dyre sportsrettigheder. Det betyder også, at hvis man har det behov så skal man vælge en anden pakke eller kombinere TV med streaming. Analysen tager udgangspunkt i top 8 mest sete kanaler, foruden DR’s gratis kanaler. Der er dog ikke sikkert, at det er lige præcis de kanaler der er vigtige for den enkelte. Tag derfor udgangspunkt i dit behov og brug det som udgangspunkt, når du gennemgår markedet".

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S