Her kan du se tv for under 300 kroner om måneden

Hvor mange af de populære kanaler kan du få, hvis du kan maksimalt betaler 300 kroner om måneden? Det kan du se i denne prissammenligning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er faktisk ikke så lidt tv man kan få for under 300 kroner. Samlino.dk har fundet alle tv-løsninger på markedet til denne pris og lavet en sammenligning af indholdet.

For at kunne vurdere kvaliteten af pakkerne, indgår der i sammenligningen hvor mange af de mest sete kanaler pakken indeholder.

Kriterier:
A: Selskabet tilbyder et tv-abonnement, der koster maksimalt 300 kr.
B: Prisen skal kunne findes online.

Det viser analysen:
- Viasat og Fullrate tilbyder 6 ud af 8 topkanaler, hvilket var det højeste antal i analysen.
- Viasats tv-pakke var dog et af de dyreste abonnementer, mens Telia tilbød det billigste med 2 ud af 8 topkanaler.

Samlino topkanaler. Samlino topkanaler.
Samlino tv-pakker. Samlino tv-pakker.

BEMÆRK: Nogle selskaber tilbyder kun tv-pakker, hvis man i forvejen har- eller køber bredbånd hos dem.

Mikkel Zimakoff, marketingdirektør i Samlino.dk, siger:  "I en tid, hvor vi ser stigende priser på TV, er det interessant at det stadigvæk er muligt at få hæderlige TV pakker for under 300 kroner. Du kan faktisk få seks af de otte mest sete kanaler. Det endda, hvis man ikke inkluderer DR’s kanaler, da de gratis følger med i din pakke. Det er vigtigt at være opmærksom på at de lidt billigere TV-pakker ofte ikke tilbyder indhold som eksempelvis dyre sportsrettigheder. Det betyder også, at hvis man har det behov så skal man vælge en anden pakke eller kombinere TV med streaming. Analysen tager udgangspunkt i top 8 mest sete kanaler, foruden DR’s gratis kanaler. Der er dog ikke sikkert, at det er lige præcis de kanaler der er vigtige for den enkelte. Tag derfor udgangspunkt i dit behov og brug det som udgangspunkt, når du gennemgår markedet".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory