Test: Meget kvik til alle opgaver

Designet trænger til fornyelse, men Apple iPad Pro 9,7 er en ret heftig tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var iPad, der satte skub i den moderne tablet, og den nyeste variant med 9,7”-skærm ligner på mange måder pionermodellen fra 2010. Den er blevet tyndere, og al elektronik er blevet opdateret, men designet trænger altså til lidt fornyelse.

Det ændrer ikke ved, at denne iPad stadig er en ret lækker sag, og i Pro-varianten opleves endog meget kvik uanset, hvilken app du ”udsætter” den for. Den nye A9X-processor, som også findes i Apples 12”-model er en hurtigløber, og det kombineret med den høje skærmopløsning og generelt en skærm af meget høj kaliber gør tabletten perfekt til underholdning og spil.

Du vil opleve, at iPad Pro håndterer alle apps meget hurtigt, hvis du er vant til en af de billigere tablets på markedet. Alt åbner stærkt, og film og spil afvikles prompte. Desuden har skærmen en dybde i farverne samt en detaljering, som er ret vanedannende. Se en film på en streamingtjeneste, og du vil nyde det flotte billede og den fine lydside fra stereohøjttalerne, der er placeret i hver ende af chassiset.

Vi undrer os dog stadig over, at vægten skal være højere end hos konkurrenter i samme priskategori, for eksempel testens Samsung, som endda er lidt tyndere. Men minuspunkterne ændrer ikke ved, at ønsker du en tablet med en skærm i 10”-nabolaget og er du til iOS-styresystemet, vil du ikke blive skuffet over ydelse (selvom du måske godt kunne tænke dig en frisk
designoverraskelse). Specifikationerne taget i betragtning er iPad Pro’en dog ret dyr.

Apple ipad pro 9,7 high-end-tabletten1 Der findes meget tilbehør til iPad, og til Pro-udgaven fås både gode tastaturer fra tredjepartsleverandører og en pen, som er Apples egen.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS