Test: Meget kvik til alle opgaver

Designet trænger til fornyelse, men Apple iPad Pro 9,7 er en ret heftig tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var iPad, der satte skub i den moderne tablet, og den nyeste variant med 9,7”-skærm ligner på mange måder pionermodellen fra 2010. Den er blevet tyndere, og al elektronik er blevet opdateret, men designet trænger altså til lidt fornyelse.

Det ændrer ikke ved, at denne iPad stadig er en ret lækker sag, og i Pro-varianten opleves endog meget kvik uanset, hvilken app du ”udsætter” den for. Den nye A9X-processor, som også findes i Apples 12”-model er en hurtigløber, og det kombineret med den høje skærmopløsning og generelt en skærm af meget høj kaliber gør tabletten perfekt til underholdning og spil.

Du vil opleve, at iPad Pro håndterer alle apps meget hurtigt, hvis du er vant til en af de billigere tablets på markedet. Alt åbner stærkt, og film og spil afvikles prompte. Desuden har skærmen en dybde i farverne samt en detaljering, som er ret vanedannende. Se en film på en streamingtjeneste, og du vil nyde det flotte billede og den fine lydside fra stereohøjttalerne, der er placeret i hver ende af chassiset.

Vi undrer os dog stadig over, at vægten skal være højere end hos konkurrenter i samme priskategori, for eksempel testens Samsung, som endda er lidt tyndere. Men minuspunkterne ændrer ikke ved, at ønsker du en tablet med en skærm i 10”-nabolaget og er du til iOS-styresystemet, vil du ikke blive skuffet over ydelse (selvom du måske godt kunne tænke dig en frisk
designoverraskelse). Specifikationerne taget i betragtning er iPad Pro’en dog ret dyr.

Apple ipad pro 9,7 high-end-tabletten1 Der findes meget tilbehør til iPad, og til Pro-udgaven fås både gode tastaturer fra tredjepartsleverandører og en pen, som er Apples egen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura