Test: Apple Music

Apple Music har gode funktioner til at opdage ny musik, men appen er til tider bøvlet at bruge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple Musics særlige funktion er sektionen ”Til dig”, der indeholder kunstnere og genrer baseret på valg, du bliver bedt om at foretage under første opsætning, men disse spillelister udvikler sig over tid ud fra dine lyttevaner, og de numre, du markerer med et hjerte.

I sektionen ”Nyt” finder du nye album, sange og spillelister, som alle kan downloades til offline-lytning. Udover Apples radiostation Beats 1 har du også genre-specifikke stationer, plus du kan oprette stationer baseret på bestemte kunstnere og spor.

Adgang til Apple Music på dit skrivebord via iTunes er forholdsvis ligetil. Det samme kan ikke siges om den mobile app (kun iOS), som ikke er særlig intuitiv. Det er for eksempel besværligt at oprette spillelister. Heldigvis er der en gratis tre-måneders prøveperiode.

Apple Music har gode funktioner til at opdage ny musik, men appen er til tider bøvlet at bruge. Apple Music har gode funktioner til at opdage ny musik, men appen er til tider bøvlet at bruge.

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen