Smart krus holder kaffen varm og oplader din mobil

Muggino bruger den overskudende energi fra varme og kolde drikke til at bevare den ideelle temperatur og oplade dine gadgets.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der går energi til spilde, når du koger din kaffe eller køer din øl til en temperatur, der er varmere eller koldere end du kan drikke. Den energi kan dog anvendes nyttigt. Muggino er et nyt smart krus, der ved hjælp af smart termo-elektronik udnytter den overskydende energi til at holde dine drikkevarer på den temperatur, der er ideel til at drikke dem. Du indstiller selv, hvad denne temperatur er med den tilhørende app på din smartphone.

Energien opsamles på det integrerede batteri, og ved at plugge et USB-kabel i kruset kan du bruge den til at oplade din smartphone og andre gadgets.

Kruset er ikke i produktion endnu. Der er tale om et crowdfunding-projekt, der skal financeres, inden det kan komme på markedet. Men det ser lovende ud. Med 25 dage tilbage af kampagnen er der allerede indsamlet 80 procent af det nødvendige beløb. Læs mere eller støt Muggino hos Indiegogo

Se en demonstration her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=svdpJvnN02M"]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Jyske Bank

Senior Forretningsudvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil