Panasonic tager Oled-tv'et til næste niveau

Panasonic EZ1000 er verdens første Oled-tv med både Ultra HD-opløsning og HDR-teknologi. Lyden er tilpasset af hi-fi-brandet Technics.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oled-teknologien er i forvejen kendt for at levere et utroligt kontrastniveau, så når der nu også kommer HDR oveni må billedet få en fantastisk dybde. Vi glæder os til at se hvad det nye Panasonic EZ1000 tv kan præstere. Der går dog lidt tid før vi får mulighed for det, for tv'et er først netop nu lanceret på den igangværende CES-messe i Las Vegas, og kommer ikke i butikkerne før juni. 

Tv'et er i stand til at levere en maksimal lysstyrke der er dobbelt så høj som et konventionalt Oled-tv. Samtidig dækkes det fulde DCI farverum, der anses som en afgørende faktor for at give et ægte HDR.

EZ1000 drives af den stærkeste videoprocessor Panasonic nogensinde har bygget ind i det tv -Studio Colour HCX2. Den skal være i stand til at levere en utrolig farvegengivelse og en imponerende detaljegrad i selv de mørkeste områder.

Panasonic har arbejdet sammen med den anerkendte Hollywood farvelægger, Mike Sowa, der inden lanceringen skal fintune EZ1000, så det matcher filmskabernes oprindelige vision.

Den indbyggede Dynamic Blade højttaler er skabt i samarbejde med hifi-brandet Technics (som Panasonic ejer). Højttaleren rummer ikke mindre end 14 enheder - otte woofers, fire mellemtone-enheder og to tweeters, plus en passiv køler, der booster bassen.

Internet, streaming og smarte funktioner mangler EZ1000 heller ikke. De styres fra den nyudviklede My Home Screen 2.0, som skal levere en glat and intuitiv brugeroplevelse. Der understøttes samtidig 4K HDR streaming fra Netflix, Amazon og YouTube.

Tv'et kommer først på markedet til juni, og om det så også gælder Danmark er der endnu ingen forlydender om. Prisen røbes heller ikke, men vi vil da gerne spå, at det bliver temmelig dyrt.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS