Panasonic tager Oled-tv'et til næste niveau

Panasonic EZ1000 er verdens første Oled-tv med både Ultra HD-opløsning og HDR-teknologi. Lyden er tilpasset af hi-fi-brandet Technics.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oled-teknologien er i forvejen kendt for at levere et utroligt kontrastniveau, så når der nu også kommer HDR oveni må billedet få en fantastisk dybde. Vi glæder os til at se hvad det nye Panasonic EZ1000 tv kan præstere. Der går dog lidt tid før vi får mulighed for det, for tv'et er først netop nu lanceret på den igangværende CES-messe i Las Vegas, og kommer ikke i butikkerne før juni. 

Tv'et er i stand til at levere en maksimal lysstyrke der er dobbelt så høj som et konventionalt Oled-tv. Samtidig dækkes det fulde DCI farverum, der anses som en afgørende faktor for at give et ægte HDR.

EZ1000 drives af den stærkeste videoprocessor Panasonic nogensinde har bygget ind i det tv -Studio Colour HCX2. Den skal være i stand til at levere en utrolig farvegengivelse og en imponerende detaljegrad i selv de mørkeste områder.

Panasonic har arbejdet sammen med den anerkendte Hollywood farvelægger, Mike Sowa, der inden lanceringen skal fintune EZ1000, så det matcher filmskabernes oprindelige vision.

Den indbyggede Dynamic Blade højttaler er skabt i samarbejde med hifi-brandet Technics (som Panasonic ejer). Højttaleren rummer ikke mindre end 14 enheder - otte woofers, fire mellemtone-enheder og to tweeters, plus en passiv køler, der booster bassen.

Internet, streaming og smarte funktioner mangler EZ1000 heller ikke. De styres fra den nyudviklede My Home Screen 2.0, som skal levere en glat and intuitiv brugeroplevelse. Der understøttes samtidig 4K HDR streaming fra Netflix, Amazon og YouTube.

Tv'et kommer først på markedet til juni, og om det så også gælder Danmark er der endnu ingen forlydender om. Prisen røbes heller ikke, men vi vil da gerne spå, at det bliver temmelig dyrt.

 

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S