Panasonic tager Oled-tv'et til næste niveau

Panasonic EZ1000 er verdens første Oled-tv med både Ultra HD-opløsning og HDR-teknologi. Lyden er tilpasset af hi-fi-brandet Technics.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Oled-teknologien er i forvejen kendt for at levere et utroligt kontrastniveau, så når der nu også kommer HDR oveni må billedet få en fantastisk dybde. Vi glæder os til at se hvad det nye Panasonic EZ1000 tv kan præstere. Der går dog lidt tid før vi får mulighed for det, for tv'et er først netop nu lanceret på den igangværende CES-messe i Las Vegas, og kommer ikke i butikkerne før juni. 

Tv'et er i stand til at levere en maksimal lysstyrke der er dobbelt så høj som et konventionalt Oled-tv. Samtidig dækkes det fulde DCI farverum, der anses som en afgørende faktor for at give et ægte HDR.

EZ1000 drives af den stærkeste videoprocessor Panasonic nogensinde har bygget ind i det tv -Studio Colour HCX2. Den skal være i stand til at levere en utrolig farvegengivelse og en imponerende detaljegrad i selv de mørkeste områder.

Panasonic har arbejdet sammen med den anerkendte Hollywood farvelægger, Mike Sowa, der inden lanceringen skal fintune EZ1000, så det matcher filmskabernes oprindelige vision.

Den indbyggede Dynamic Blade højttaler er skabt i samarbejde med hifi-brandet Technics (som Panasonic ejer). Højttaleren rummer ikke mindre end 14 enheder - otte woofers, fire mellemtone-enheder og to tweeters, plus en passiv køler, der booster bassen.

Internet, streaming og smarte funktioner mangler EZ1000 heller ikke. De styres fra den nyudviklede My Home Screen 2.0, som skal levere en glat and intuitiv brugeroplevelse. Der understøttes samtidig 4K HDR streaming fra Netflix, Amazon og YouTube.

Tv'et kommer først på markedet til juni, og om det så også gælder Danmark er der endnu ingen forlydender om. Prisen røbes heller ikke, men vi vil da gerne spå, at det bliver temmelig dyrt.

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse