Papirtynde Oled-tv'er fra LG

LG OLED W7 er det slankeste tv nogensinde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

LG overskyggede tv-konkurrenterne i går eftermiddag på CES-messen i Vegas, hvor de kunne vise de helt nye W7-modeller frem. Den ultra-tynde profil gør, at tv’erne ser ud til at svæve. Panelet har en dybde på kun 2,57 millimeter, og fjerner fuldstændig rummet mellem TV og væg. Designet giver oplevelsen af at kigge ud af et vindue.

Tv’et er så tyndt, at det skal hænges op på væggen med magneter i stedet for skruer, da skruer ganske enkelt er for tykke. Al elektronik udover selve billedpanelet findes i en separat enhed, som tilsluttes skærmen med et diskret kabel. Skærmens vægt reduceres dermed markant, hvilket betyder, at en skærm på 65 tommer kun vejer 1,9 kilo. Alle tilslutninger til eksternt udstyr såsom Blu-ray og spilkonsoller går også gennem en separat enhed, så du slipper for det evigt irriterende kabelrod, og i stedet får du en diskret og stilren tv-installation.

De opadgående højtalere i enheden giver sammen med Dolby ATMOS-teknologien en tredimensionel fornemmelse i lydbilledet, som komplimenterer den visuelle oplevelse.

Samtlige modeller er udstyret med Dolby ATMOS, der sørger for førsteklasses lyd, samt Active HDR, som understøtter alle HDR-formater.

Takket være HDR (High Dynamic Range) bliver de lyse og mørke områder i billedet mere detaljerede. Desuden er OLED-lyspanelerne 25 procent kraftigere end hos de foregående generationer og responstiden er blevet væsentligt forbedret med 21 millisekunder.

Den nye 2017 OLED-familie 

Udover LG OLED W7 lanceres også de nye B-, C-, E- og G-serier, som kan sammenlignes med modellerne fra de forgangne år. LG OLED G7 erstatter dermed sidste års G6-serie og kommer i præcis samme størrelser, 65 og 77 tommer. Den nye model har et picture-on-glass design med 25 procent kraftigere lyspanel, Dolby ATMOS, Active HDR samt en gamingfunktion med responstid på kun 21 millisekunder.

På samme vis erstatter E7 den tidligere E6. Også denne model har et picture-on-glass design og kommer med en forhøjet Alpine-fod. LG OLED C7 er, i modsætning til sin forgænger, en flad model. Den sidste model i rækken er den prisbillige B7-serie, der ligesom de andre modeller har et 25 procent kraftigere lyspanel, Dolby ATMOS, Active HDR samt en gamingfunktion med responstid på 21 millisekunder. LG OLED E7, C7 og B7 kommer i størrelserne 55’’ og 65’’.

Mere information om modellernes lancering og pris annonceres tættere på den danske lanceringsdato.

Læses lige nu

    Annonce

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network