Nu kan Samsungs ur bruges med iPhone

Samsung har gjort deres nyeste wearables iOS-kompatible.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Enhver iPhone-brugere kan nu downloade Samsung Gear S app’en til Gear S2 og S3 Gear eller Gear Fit app’en til Gear Fit2 til kompatible iOS-produkter fra Apple App Store. De kompatible produkter er iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6, iPhone 6+, iPhone 6S, iPhone 6S+, iPhone 7, iPhone 7+ og iPhone SE (iOS 9.0 og senere).

Når app’en er downloadet, får brugeren hjælp til at forbinde sin mobiltelefon med nogle af Samsungs wearables.

"Samsung tror på åbenhed og ønsker at så mange mennesker som muligt får adgang til vores innovationer. At vi nu har mulighed for at lade folk, der ikke har en Samsung-telefon, anvende vores populære wearable-produkter, er et vigtigt skridt i den retning," siger Ardelan Sohrevardi, Nordisk produktchef for tablet og wearables hos Samsung.

Selvom nogle funktioner kommer til at variere, afhængigt af hvilket iOS-produkt brugeren har, så vil alle kunne få glæde af Gear S3’s funktioner, såsom indbygget GPS, højttaler/mikrofon, pulsmåler, vand- og støvmodstand og en batterilevetid på op til fire dage. Gear S3 fås i to varianter - Frontier, som har et sporty og mere kraftigt look, der kombinerer design med funktionalitet og Classic, som er inspireret af det minimalistiske og elegante, der er kendetegnende for de mest ikoniske ure gennem tiderne. Classic blev udviklet med fokus på detaljerne, hvor størrelse og form er valgt omhyggeligt for at skabe samme følelse som klassiske luksusure.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet