Nu kan Samsungs ur bruges med iPhone

Samsung har gjort deres nyeste wearables iOS-kompatible.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Enhver iPhone-brugere kan nu downloade Samsung Gear S app’en til Gear S2 og S3 Gear eller Gear Fit app’en til Gear Fit2 til kompatible iOS-produkter fra Apple App Store. De kompatible produkter er iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6, iPhone 6+, iPhone 6S, iPhone 6S+, iPhone 7, iPhone 7+ og iPhone SE (iOS 9.0 og senere).

Når app’en er downloadet, får brugeren hjælp til at forbinde sin mobiltelefon med nogle af Samsungs wearables.

"Samsung tror på åbenhed og ønsker at så mange mennesker som muligt får adgang til vores innovationer. At vi nu har mulighed for at lade folk, der ikke har en Samsung-telefon, anvende vores populære wearable-produkter, er et vigtigt skridt i den retning," siger Ardelan Sohrevardi, Nordisk produktchef for tablet og wearables hos Samsung.

Selvom nogle funktioner kommer til at variere, afhængigt af hvilket iOS-produkt brugeren har, så vil alle kunne få glæde af Gear S3’s funktioner, såsom indbygget GPS, højttaler/mikrofon, pulsmåler, vand- og støvmodstand og en batterilevetid på op til fire dage. Gear S3 fås i to varianter - Frontier, som har et sporty og mere kraftigt look, der kombinerer design med funktionalitet og Classic, som er inspireret af det minimalistiske og elegante, der er kendetegnende for de mest ikoniske ure gennem tiderne. Classic blev udviklet med fokus på detaljerne, hvor størrelse og form er valgt omhyggeligt for at skabe samme følelse som klassiske luksusure.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S