Tillykke til iPhone! Apples mobil fylder 10 år

Apple ændrede vores digitale verden for et årti siden, både på godt og ondt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er svært at forestille os, hvordan vores digitale verden havde set ud i dag, hvis ikke iPhone havde eksisteret. Havde vi gået rundt med blikket konstant rettet mobil vores mobiltelefon og delt hver eneste lille detalje i vores liv på sociale medier? Og havde vi haft så nemt ved at gå i banken, få informationer, finde vej og alle de andre nyttige ting vores smartphones gør muligt?

I dag er det præcis 10 år siden, at Steve Jobs gik på scenen og præsenterede den første iPhone, som kom på markedet senere det år (dog ikke i Danmark).

Selvom mange mente, at Apple var på afveje med deres touchstyrede mobil, viste iPhone sig at sætte standarden for, hvordan en smartphone skal fungere.

Der er sket meget siden den første iPhone, men grundlæggende er der ikke rykket ved det koncept, der her kom for dagen. 

Selvom Apple fortsat har en kæmpe markedsandel, er der dog betydelig mere konkurrence i dag, så det skal blive spændende at se, om iPhone kan holde skansen de kommnede år.

Herfra skal i hvert fald lyde et stort tillykke til den uundværlige gadget, der både velsigner og forbander vores liv.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job