Tillykke til iPhone! Apples mobil fylder 10 år

Apple ændrede vores digitale verden for et årti siden, både på godt og ondt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er svært at forestille os, hvordan vores digitale verden havde set ud i dag, hvis ikke iPhone havde eksisteret. Havde vi gået rundt med blikket konstant rettet mobil vores mobiltelefon og delt hver eneste lille detalje i vores liv på sociale medier? Og havde vi haft så nemt ved at gå i banken, få informationer, finde vej og alle de andre nyttige ting vores smartphones gør muligt?

I dag er det præcis 10 år siden, at Steve Jobs gik på scenen og præsenterede den første iPhone, som kom på markedet senere det år (dog ikke i Danmark).

Selvom mange mente, at Apple var på afveje med deres touchstyrede mobil, viste iPhone sig at sætte standarden for, hvordan en smartphone skal fungere.

Der er sket meget siden den første iPhone, men grundlæggende er der ikke rykket ved det koncept, der her kom for dagen. 

Selvom Apple fortsat har en kæmpe markedsandel, er der dog betydelig mere konkurrence i dag, så det skal blive spændende at se, om iPhone kan holde skansen de kommnede år.

Herfra skal i hvert fald lyde et stort tillykke til den uundværlige gadget, der både velsigner og forbander vores liv.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics