Knivskarp 8K-skærm fra Dell

Den første 32-tommer 8K-skærm har set dagens lys i form af Dells nye UltraSharp 32 Ultra HD 8K monitor. Med en opløsning på mere end 33.2M pixels bliver der plads til at vise mere end fire gange indholdet i forhold til Ultra HD 4K og 16 gange mere end Full HD.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Vi forventer den nye 8K-skærm vil være eftertragtet inden for blandt andet foto- og videoredigering, til medicinsk og diagnostisk brug og i forbindelse med for eksempel udvinding af olie og gas eller andre kommercielle nicheområder, hvor der er brug for meget høj opløsning og mulighed for stor grad af zoom”, lyder vurderingen fra Mikael Moser, der er marketing manager for Client Solutions i Dell Danmark.

Verdensnyheden blev præsenteret på CES-messen i sidste uge. UltraSharp 32 Ultra HD 8k monitoren forventes på markedet fra maj i år. Prisen er endnu ikke annonceret. Udover det nye opløsningsmæssige flagskib, lancerede Dell også nye skærme med den nye HDR-feature, som sikrer en bedre billedoplevelse og større toneomfang. Det drejer sig både om den ultratynde 27 tommer skærm og Dells 24 og 27 InfinityEdge skærme.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S