5 gode køb i denne uge

Januar-udsalget er godt i gang, og det vrimler med gode tilbud på elektronisk grej. Vi har samlet nogle af de største prisbaskere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Januar er tilbudstid, og traditionen tro er der mange penge at spare i butikkerne - ikke mindst, hvis du er på udkig efter gode gadgets.

Vi har surfet nettet tyndt for at finde de bedste tilbud til dig. Og vi har sørget for at vælge produkter, som har fået gode anmeldelser hos enten Alt om DATA eller Datatid TechLife. Du kan derfor være sikker på, at det er kvalitet du køber.

Få fantastiske tv-oplevelser

Billedkvalitet, smarte funktioner og design går op i en højere enhed i dette Philips-tv. Du får knivskarp UHD-opløsning, en god fjernbetjening med tastatur bagpå samt apps, internet, spil og adgang til et væld af streaming-tjenester. Tv'et fik en flot anbefaling i Datatid - læs testen af Philips 55PUS6501 her.

Tv'et kom på markedet til 9.995 kroner, men kan nu fås to tusind kroner billigere - se prisen på Philips 55PUS6501 her.

Philips 55PUS6501 Med Ambilight får du masser af farvet LED-lys bag tv’et, og det skifter i styrke og farve med tv-billedet.

Rigtig meget mobil for pengene

Trods den lave pris får du langt henad vejen det samme som i de dyre topmobiler. Den lette og lækre mobil fra Huawei har både flot skærm, god hastighed, smart fingeraftrykslæser, glimrende kamera og lang batterilevetid. Alt om DATA var begejstrede for mobilen - læs anmeldelsen af Huawei P9 Lite her.

Den kostede 2.499 kroner, da den kom på markedet, men mobilen er faldet betydeligt i pris nu - se prisen på Huawei P9 Lite her.

Huawei P9 Lite. Huawei P9 Lite.

Trådløs kvalitetshøjttaler

En enormt vellydende trådløs højttaler, spækket med smarte funktioner. Der er både Bluetooth til direkte afspilning fra mobiler, bærbare og tablets samt WiFi, så du kan forbinde den med andre højttalere og spille musik over dit trådløse internet. Højttaleren fik en flot anmeldelse hos Alt om DATA - læs anmeldelsen af Sony SRS-ZR7 her.

Du måtte betale 2.800 kroner for den, da den kom på markedet, men der er rigtig gode penge at spare på den nu - se prisen på Sony SRS-ZR7 her

Sony SRS-ZR7

 

Skyd skarpe billeder

Det kompakte kamera skyder exceptionelt flotte billeder og knivskarpe videoer. Der er mulighed for at skifte objektiver, og kameraet er fuld af smarte funktioner, så selv den krævende foto-entusiast vil være godt tilfreds. Kameraet fik en stor anbefaling i Alt om DATA - læs anmeldelsen af Panasonic Lumix DMC-GX80 her.

Kameraet kostede 5999 kroner, da det kom på markedet, men der er gode penge at spare på det nu - se prisen på Panasonic Lumix DMC-GX80 her.

Panasonic Lumix DMC-GX80 Panasonic Lumix DMC-GX80

Luksuslyd i ørene

Vil du have god lyd, når du er på farten, så er dette headset lige sagen. Det er solidt og lækkert designet og lukker godt til i ørene. På ledningen er der kontrolknapper til musikken. Lyden er fremragende, med god plads til alle detaljer samt en flot og fyldig bund. Headsettet vandt Datatids test af in-ears - læs anmeldelsen af AKG N20 her.

Prisen var oprindeligt 899 kroner, men du kan få det væsentligt billigere nu - se prisen på AKG N20 her.

AKG N20. AKG N20.

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos