5 gode køb i denne uge

Januar-udsalget er godt i gang, og det vrimler med gode tilbud på elektronisk grej. Vi har samlet nogle af de største prisbaskere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Januar er tilbudstid, og traditionen tro er der mange penge at spare i butikkerne - ikke mindst, hvis du er på udkig efter gode gadgets.

Vi har surfet nettet tyndt for at finde de bedste tilbud til dig. Og vi har sørget for at vælge produkter, som har fået gode anmeldelser hos enten Alt om DATA eller Datatid TechLife. Du kan derfor være sikker på, at det er kvalitet du køber.

Få fantastiske tv-oplevelser

Billedkvalitet, smarte funktioner og design går op i en højere enhed i dette Philips-tv. Du får knivskarp UHD-opløsning, en god fjernbetjening med tastatur bagpå samt apps, internet, spil og adgang til et væld af streaming-tjenester. Tv'et fik en flot anbefaling i Datatid - læs testen af Philips 55PUS6501 her.

Tv'et kom på markedet til 9.995 kroner, men kan nu fås to tusind kroner billigere - se prisen på Philips 55PUS6501 her.

Philips 55PUS6501 Med Ambilight får du masser af farvet LED-lys bag tv’et, og det skifter i styrke og farve med tv-billedet.

Rigtig meget mobil for pengene

Trods den lave pris får du langt henad vejen det samme som i de dyre topmobiler. Den lette og lækre mobil fra Huawei har både flot skærm, god hastighed, smart fingeraftrykslæser, glimrende kamera og lang batterilevetid. Alt om DATA var begejstrede for mobilen - læs anmeldelsen af Huawei P9 Lite her.

Den kostede 2.499 kroner, da den kom på markedet, men mobilen er faldet betydeligt i pris nu - se prisen på Huawei P9 Lite her.

Huawei P9 Lite. Huawei P9 Lite.

Trådløs kvalitetshøjttaler

En enormt vellydende trådløs højttaler, spækket med smarte funktioner. Der er både Bluetooth til direkte afspilning fra mobiler, bærbare og tablets samt WiFi, så du kan forbinde den med andre højttalere og spille musik over dit trådløse internet. Højttaleren fik en flot anmeldelse hos Alt om DATA - læs anmeldelsen af Sony SRS-ZR7 her.

Du måtte betale 2.800 kroner for den, da den kom på markedet, men der er rigtig gode penge at spare på den nu - se prisen på Sony SRS-ZR7 her

Sony SRS-ZR7

 

Skyd skarpe billeder

Det kompakte kamera skyder exceptionelt flotte billeder og knivskarpe videoer. Der er mulighed for at skifte objektiver, og kameraet er fuld af smarte funktioner, så selv den krævende foto-entusiast vil være godt tilfreds. Kameraet fik en stor anbefaling i Alt om DATA - læs anmeldelsen af Panasonic Lumix DMC-GX80 her.

Kameraet kostede 5999 kroner, da det kom på markedet, men der er gode penge at spare på det nu - se prisen på Panasonic Lumix DMC-GX80 her.

Panasonic Lumix DMC-GX80 Panasonic Lumix DMC-GX80

Luksuslyd i ørene

Vil du have god lyd, når du er på farten, så er dette headset lige sagen. Det er solidt og lækkert designet og lukker godt til i ørene. På ledningen er der kontrolknapper til musikken. Lyden er fremragende, med god plads til alle detaljer samt en flot og fyldig bund. Headsettet vandt Datatids test af in-ears - læs anmeldelsen af AKG N20 her.

Prisen var oprindeligt 899 kroner, men du kan få det væsentligt billigere nu - se prisen på AKG N20 her.

AKG N20. AKG N20.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S