Test: Panasonic RP-HJX21M: Vild konstruktion til vild bas

Der er gjort fysisk plads til dyb og kraftig bas i denne gennemtænkte, men specielle konstruktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Panasonic er en ret stor in-ear-model, og konstruktionen er da også helt speciel. Man har flyttet membranen længere ud end normalt og åbnet op, så du har en hovedtelefon, der også spiller meget ud i rummet. Usædvanlig meget for en in-ear-type.

Grunden er, at man på denne måde kan indsætte en større driver, få større fysisk volumen, så især bassen kan varetages bedre. Det er almindelig fysisk og giver på papiret god mening.

I øret opleves Panasonic-sættet som stort, men når du først har fået hovedtelefonen på, sidder den godt.

Lydmæssigt er oplevelsen helt sin egen, meget anderledes. Bassen er fyldig og dynamisk, men ikke for voldsom eller meget dyb. Den er bare meget til stede, og hårdtslående musik lyder godt ligesom stemmer og klaver; den får masser af størrelse.

På dette punkt er den eminent, og derfor er det ekstra ærgerligt at øvre mellemtone og diskanten er noget vigende. Men prøv Panasonics hovedtelefon, hvis du elsker tilpas dyb, kraftig bas!

Huset er ret stort, hvilket giver plads til en ekstra stor enhed og dermed fyldig basgengivelse.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S