Test: Panasonic RP-HJX21M: Vild konstruktion til vild bas

Der er gjort fysisk plads til dyb og kraftig bas i denne gennemtænkte, men specielle konstruktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Panasonic er en ret stor in-ear-model, og konstruktionen er da også helt speciel. Man har flyttet membranen længere ud end normalt og åbnet op, så du har en hovedtelefon, der også spiller meget ud i rummet. Usædvanlig meget for en in-ear-type.

Grunden er, at man på denne måde kan indsætte en større driver, få større fysisk volumen, så især bassen kan varetages bedre. Det er almindelig fysisk og giver på papiret god mening.

I øret opleves Panasonic-sættet som stort, men når du først har fået hovedtelefonen på, sidder den godt.

Lydmæssigt er oplevelsen helt sin egen, meget anderledes. Bassen er fyldig og dynamisk, men ikke for voldsom eller meget dyb. Den er bare meget til stede, og hårdtslående musik lyder godt ligesom stemmer og klaver; den får masser af størrelse.

På dette punkt er den eminent, og derfor er det ekstra ærgerligt at øvre mellemtone og diskanten er noget vigende. Men prøv Panasonics hovedtelefon, hvis du elsker tilpas dyb, kraftig bas!

Huset er ret stort, hvilket giver plads til en ekstra stor enhed og dermed fyldig basgengivelse.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S