Test: Panasonic RP-HJX21M: Vild konstruktion til vild bas

Der er gjort fysisk plads til dyb og kraftig bas i denne gennemtænkte, men specielle konstruktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Panasonic er en ret stor in-ear-model, og konstruktionen er da også helt speciel. Man har flyttet membranen længere ud end normalt og åbnet op, så du har en hovedtelefon, der også spiller meget ud i rummet. Usædvanlig meget for en in-ear-type.

Grunden er, at man på denne måde kan indsætte en større driver, få større fysisk volumen, så især bassen kan varetages bedre. Det er almindelig fysisk og giver på papiret god mening.

I øret opleves Panasonic-sættet som stort, men når du først har fået hovedtelefonen på, sidder den godt.

Lydmæssigt er oplevelsen helt sin egen, meget anderledes. Bassen er fyldig og dynamisk, men ikke for voldsom eller meget dyb. Den er bare meget til stede, og hårdtslående musik lyder godt ligesom stemmer og klaver; den får masser af størrelse.

På dette punkt er den eminent, og derfor er det ekstra ærgerligt at øvre mellemtone og diskanten er noget vigende. Men prøv Panasonics hovedtelefon, hvis du elsker tilpas dyb, kraftig bas!

Huset er ret stort, hvilket giver plads til en ekstra stor enhed og dermed fyldig basgengivelse.
Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen