Facebook bygger kæmpe datacenter i Odense

En mark i Odense bliver hjemstedet for Facebooks nye datacenter, som blandt andet skal sørge for at der er serverkapacitet til alle de mange updates, billeder og likes, der hver dag bliver delt af de mere end en milliard daglige brugere af tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Facebook har sluppet 58 millioner kroner for den 508.000 kvadratmeter store grund, som ligger i industriområdet Tietgenbyen i det østlige Odense.

Strømforbruget af et sådan datacenter er gigantisk. Som man kan læse af en nylig rapport fra Greenpeace, forventes det at Facebooks nye datacenter stå for mere end 4 procent af Danmarks samlede energiforbrug, når det kommer op at køre. Datatcentret bliver dog konstrueret med stort fokus på bæredygtighed, og skal således blive et af de mest grønne datacentre i verden. 

Den amerikanske investering ventes at skabe 1200 job i forbindelse med byggeriet af anlægget, som et britisk entrepenørfirma skal stå for. Efterfølgende kan datacentret både direkte og indirekte skabe tusindevis af varige job på og udenfor datacentret. Det viser erfaringerne fra Luleå i Nordsverige, hvor Facebook driver et tilsvarende datacenter.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job