Facebook bygger kæmpe datacenter i Odense

En mark i Odense bliver hjemstedet for Facebooks nye datacenter, som blandt andet skal sørge for at der er serverkapacitet til alle de mange updates, billeder og likes, der hver dag bliver delt af de mere end en milliard daglige brugere af tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Facebook har sluppet 58 millioner kroner for den 508.000 kvadratmeter store grund, som ligger i industriområdet Tietgenbyen i det østlige Odense.

Strømforbruget af et sådan datacenter er gigantisk. Som man kan læse af en nylig rapport fra Greenpeace, forventes det at Facebooks nye datacenter stå for mere end 4 procent af Danmarks samlede energiforbrug, når det kommer op at køre. Datatcentret bliver dog konstrueret med stort fokus på bæredygtighed, og skal således blive et af de mest grønne datacentre i verden. 

Den amerikanske investering ventes at skabe 1200 job i forbindelse med byggeriet af anlægget, som et britisk entrepenørfirma skal stå for. Efterfølgende kan datacentret både direkte og indirekte skabe tusindevis af varige job på og udenfor datacentret. Det viser erfaringerne fra Luleå i Nordsverige, hvor Facebook driver et tilsvarende datacenter.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S