Telia kan være tæt på at købe TDC

Ifølge en svensk avis kan det være et spørgsmål om ganske tid, før Telia køber TDC og YouSee.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uret tikker hos Telia, for der skal rejses et betydeligt beløb på ganske kort tid, hvis teleselskabet skal have mulighed for at købe TDC, uden at risikere at stå med en problematisk sag på halsen.

At det rent faktisk er det der er planen, hævder den svenske avis Dagens Industri, og at TDC selv arbejder på et betydeligt opkøb, skulle angiveligt være problemet.

TDC har nemlig rettet blikket mod kabel-tv-selskabet Com Hem, der kan ses som en svensk pendant til YouSee. Og lykkedes det at opkøbe dette, vil Telia stå med en svær sag overfor de svenske konkurrencemyndigheder, der vil kunne kræve, at selskabet skal sælges fra igen.

Så mens TDC kæmper for at skaffe pengene til at købe Com Hem, kæmper Telia for at skaffe de cirka 30 milliarder kroner, der skal til for at købe TDC. Vi venter spændt på udfaldet af det nervepirrende kapløb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS