Telia kan være tæt på at købe TDC

Ifølge en svensk avis kan det være et spørgsmål om ganske tid, før Telia køber TDC og YouSee.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uret tikker hos Telia, for der skal rejses et betydeligt beløb på ganske kort tid, hvis teleselskabet skal have mulighed for at købe TDC, uden at risikere at stå med en problematisk sag på halsen.

At det rent faktisk er det der er planen, hævder den svenske avis Dagens Industri, og at TDC selv arbejder på et betydeligt opkøb, skulle angiveligt være problemet.

TDC har nemlig rettet blikket mod kabel-tv-selskabet Com Hem, der kan ses som en svensk pendant til YouSee. Og lykkedes det at opkøbe dette, vil Telia stå med en svær sag overfor de svenske konkurrencemyndigheder, der vil kunne kræve, at selskabet skal sælges fra igen.

Så mens TDC kæmper for at skaffe pengene til at købe Com Hem, kæmper Telia for at skaffe de cirka 30 milliarder kroner, der skal til for at købe TDC. Vi venter spændt på udfaldet af det nervepirrende kapløb.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse