Telia kan være tæt på at købe TDC

Ifølge en svensk avis kan det være et spørgsmål om ganske tid, før Telia køber TDC og YouSee.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uret tikker hos Telia, for der skal rejses et betydeligt beløb på ganske kort tid, hvis teleselskabet skal have mulighed for at købe TDC, uden at risikere at stå med en problematisk sag på halsen.

At det rent faktisk er det der er planen, hævder den svenske avis Dagens Industri, og at TDC selv arbejder på et betydeligt opkøb, skulle angiveligt være problemet.

TDC har nemlig rettet blikket mod kabel-tv-selskabet Com Hem, der kan ses som en svensk pendant til YouSee. Og lykkedes det at opkøbe dette, vil Telia stå med en svær sag overfor de svenske konkurrencemyndigheder, der vil kunne kræve, at selskabet skal sælges fra igen.

Så mens TDC kæmper for at skaffe pengene til at købe Com Hem, kæmper Telia for at skaffe de cirka 30 milliarder kroner, der skal til for at købe TDC. Vi venter spændt på udfaldet af det nervepirrende kapløb.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job