Telia kan være tæt på at købe TDC

Ifølge en svensk avis kan det være et spørgsmål om ganske tid, før Telia køber TDC og YouSee.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uret tikker hos Telia, for der skal rejses et betydeligt beløb på ganske kort tid, hvis teleselskabet skal have mulighed for at købe TDC, uden at risikere at stå med en problematisk sag på halsen.

At det rent faktisk er det der er planen, hævder den svenske avis Dagens Industri, og at TDC selv arbejder på et betydeligt opkøb, skulle angiveligt være problemet.

TDC har nemlig rettet blikket mod kabel-tv-selskabet Com Hem, der kan ses som en svensk pendant til YouSee. Og lykkedes det at opkøbe dette, vil Telia stå med en svær sag overfor de svenske konkurrencemyndigheder, der vil kunne kræve, at selskabet skal sælges fra igen.

Så mens TDC kæmper for at skaffe pengene til at købe Com Hem, kæmper Telia for at skaffe de cirka 30 milliarder kroner, der skal til for at købe TDC. Vi venter spændt på udfaldet af det nervepirrende kapløb.

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank