Indien forbyder selfies

De indiske myndigheder har set sig nødsaget til at forbyde selfies på særligt udsatte turiststeder, da for mange menneske dør eller bringer sig selv i fare, når de skyder selvportrætter .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Killfies er de blevet omdøbt i Indien. Landet ligger nemlig øverst på listen, når det gælder selfie-relaterede dødsfald. Af de 127 dødsfald, der skete på grund af selfies i 2014 og 2015, forekom de 76 i Indien.

For blot tre dage siden omkom to drenge, da de blev kørt ned af et tog, i færd med at tage selfies.

Det høje dødstal har fået Indiens kultur- og turistminister, Mahesh Sharma, til at bede landets delstater om at definere "selfiefarezoner" nær populære turiststeder. I Mumbai har politiet allerede markeret 16 zoner, hvor det ikke længere er tilladt at tage selfies. Det skriver Politiken.

Økonomisk vækst har gjort det muligt for flere indere at købe en smartphone. Samtidig får selfiekulturen næring via politikere og kendisser, der lægger selvportrætter på de sociale medier.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)