Indien forbyder selfies

De indiske myndigheder har set sig nødsaget til at forbyde selfies på særligt udsatte turiststeder, da for mange menneske dør eller bringer sig selv i fare, når de skyder selvportrætter .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Killfies er de blevet omdøbt i Indien. Landet ligger nemlig øverst på listen, når det gælder selfie-relaterede dødsfald. Af de 127 dødsfald, der skete på grund af selfies i 2014 og 2015, forekom de 76 i Indien.

For blot tre dage siden omkom to drenge, da de blev kørt ned af et tog, i færd med at tage selfies.

Det høje dødstal har fået Indiens kultur- og turistminister, Mahesh Sharma, til at bede landets delstater om at definere "selfiefarezoner" nær populære turiststeder. I Mumbai har politiet allerede markeret 16 zoner, hvor det ikke længere er tilladt at tage selfies. Det skriver Politiken.

Økonomisk vækst har gjort det muligt for flere indere at købe en smartphone. Samtidig får selfiekulturen næring via politikere og kendisser, der lægger selvportrætter på de sociale medier.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job