Test: VQ Retro MK II: Radio på den enkle måde

Den største radio i testen, Retro Mk II, fås i ikke færre end 11 nuancer, så det bliver næppe et problem at finde en farve, som passer til din smag. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udover DAB/DAB+, FM og Bluetooth, er der 3,5 mm minijackstik, en USB-opladningsport og en dock med Apple Lightning. VQ er lydmæssigt velpolstret (der er 2 x 10 watt til rådighed), men den lyder uraffineret ved høje lydstyr-ker.

Omvendt: ønsker du at fylde rummet med lyd, er den klar til jobbet. Den har en varm lyd og kan skrues ganske højt op uden at lyden bliver forvrænget. Takket være det genopladelige batteri og det indbyggede håndtag, kan du nemt tage VQ med på skovtur og andre udflugter der kræver god musik.

Er VQ Retro MK II det værd? 

Denne digitale radio er dyrere end mange andre DAB radioer. Den er dog det værd da den kombinerer de to funktioner af en radio og en docking station i én praktisk pakke, der ovenikøbet er lækkert designet. 

VQ Retro MK II VQ Retro MK II i gul
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S