Test: VQ Retro MK II: Radio på den enkle måde

Den største radio i testen, Retro Mk II, fås i ikke færre end 11 nuancer, så det bliver næppe et problem at finde en farve, som passer til din smag. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udover DAB/DAB+, FM og Bluetooth, er der 3,5 mm minijackstik, en USB-opladningsport og en dock med Apple Lightning. VQ er lydmæssigt velpolstret (der er 2 x 10 watt til rådighed), men den lyder uraffineret ved høje lydstyr-ker.

Omvendt: ønsker du at fylde rummet med lyd, er den klar til jobbet. Den har en varm lyd og kan skrues ganske højt op uden at lyden bliver forvrænget. Takket være det genopladelige batteri og det indbyggede håndtag, kan du nemt tage VQ med på skovtur og andre udflugter der kræver god musik.

Er VQ Retro MK II det værd? 

Denne digitale radio er dyrere end mange andre DAB radioer. Den er dog det værd da den kombinerer de to funktioner af en radio og en docking station i én praktisk pakke, der ovenikøbet er lækkert designet. 

VQ Retro MK II VQ Retro MK II i gul

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect