Test: Sony a6300: Feature-spækket kamera

Sony a6300 har stort kraftoverskud og leverer et imponerende udvalg af funktioner, der kan tilfredstille både amatører og professionelle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er godt gang i markedet for mellemklasse systemkameraer – eller mirrorless kameraer, som de også kaldes. Hvad man tidligere forventede af et godt spejlrefleks-kamera, kan du stort set få med de kompakte skarpskydere, og det er en del nemmere at tage med på tur end et stort DSLR. Sony har satset stærkt på dette marked de senere år, og er da således også blandt dem, der er længst fremme i skoene. Gælder det ren råstyrke, er det svært at slå et kamera som Sony a6300.

Der er 24.2 MP pakket ned i kameraets APS-C Sensor, som sammen med en BIONZ X billedprocessor sikrer, at kameraet kan levere brugbare resultater i området ISO 100 – 51200, dog ikke uden en vis støj i det høje spektre. Der er ikke mindre end 425 autofokus-punkter, og kameraet kan skyde 11 billeder i sekundet med kontinuerlig autofokus. Det er temmelig imponerende og et plus, hvis man fotograferer under hektiske formål, hvis man skal være hurtig for at få pletskuddet i kassen.

Billederne står generelt skarpt og detaljeret med flot kontrast og naturlig farvegengivelse. Til video er kameraet også en ganske kompetent makker at have ved hånden. Det filmer 4K-videoer i flot kvalitet, og full HD-film kan skydes med op til 120 fps. Det er for omfattende at nævne alle features, men lad os bare sige, at du næppe går ned på funktioner med et kamera som a6300, der bør kunne tilfredsstille selv krævende fotografer. 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network