Test: Coolermaster Hyper 212 Evo: Køler effektivt

Hyper 212 Evo er måske den mest solgte køler i øjeblikket, og den lægger sig i alle henseender midt i feltet. Det er hverken den billigste eller den dyreste, hverken den mindste eller den største. Men den er ualmindelig god til at agere køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en ganske simpel udformning i kombination med en enkelt 120 mm-ventilator, en enkelt køler og fire varmerør er 212 Evo i høj grad en direkte konkurrent til Raijintek Themis. Men hvor Raijintek går lidt på kompromis i forholdet mellem støj og køling, er det lige omvendt med Coolermaster.

Når det gælder kølekraft, er dens 39,3 grader Delta T lige under 5 grader varmere end Themis, og det er den tredjevarmeste køler i testen – idet man dog skal huske, at i den virkelige verden svarer det kun til, at cpu’en når op på 62 grader under fuld belastning. Den er også markant mere stilfærdig end Themis, og den ligger på en delt andenplads med en score på 34,1 dB.

[irp]

Desværre er 212 Evos monteringssystem mere kringlet end hos Themis. Den bruger en X-formet del til at holde køleren på plads mod bundkortet, og den kræver fire skruer, ikke kun to. Læg hertil, at CoolerMaster er næsten samme pris, og der er ikke meget at betænke sig på.

Nøgletal

Coolermaster-Hyper-212-EVO

[su_row]

[su_column size="1/2"]

Omgivende temperatur: 22.7°

Temperatur ubelastet: 27°

[/su_column]

[su_column size="1/2"]

Kerne (gennemsnit): 24°

Temperatur belastet: 62°

[/su_column]

 [/su_row]

[irp]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S