Test: Coolermaster Hyper 212 Evo: Køler effektivt

Hyper 212 Evo er måske den mest solgte køler i øjeblikket, og den lægger sig i alle henseender midt i feltet. Det er hverken den billigste eller den dyreste, hverken den mindste eller den største. Men den er ualmindelig god til at agere køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en ganske simpel udformning i kombination med en enkelt 120 mm-ventilator, en enkelt køler og fire varmerør er 212 Evo i høj grad en direkte konkurrent til Raijintek Themis. Men hvor Raijintek går lidt på kompromis i forholdet mellem støj og køling, er det lige omvendt med Coolermaster.

Når det gælder kølekraft, er dens 39,3 grader Delta T lige under 5 grader varmere end Themis, og det er den tredjevarmeste køler i testen – idet man dog skal huske, at i den virkelige verden svarer det kun til, at cpu’en når op på 62 grader under fuld belastning. Den er også markant mere stilfærdig end Themis, og den ligger på en delt andenplads med en score på 34,1 dB.

[irp]

Desværre er 212 Evos monteringssystem mere kringlet end hos Themis. Den bruger en X-formet del til at holde køleren på plads mod bundkortet, og den kræver fire skruer, ikke kun to. Læg hertil, at CoolerMaster er næsten samme pris, og der er ikke meget at betænke sig på.

Nøgletal

Coolermaster-Hyper-212-EVO

[su_row]

[su_column size="1/2"]

Omgivende temperatur: 22.7°

Temperatur ubelastet: 27°

[/su_column]

[su_column size="1/2"]

Kerne (gennemsnit): 24°

Temperatur belastet: 62°

[/su_column]

 [/su_row]

[irp]

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet