Test: Coolermaster Hyper 212 Evo: Køler effektivt

Hyper 212 Evo er måske den mest solgte køler i øjeblikket, og den lægger sig i alle henseender midt i feltet. Det er hverken den billigste eller den dyreste, hverken den mindste eller den største. Men den er ualmindelig god til at agere køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en ganske simpel udformning i kombination med en enkelt 120 mm-ventilator, en enkelt køler og fire varmerør er 212 Evo i høj grad en direkte konkurrent til Raijintek Themis. Men hvor Raijintek går lidt på kompromis i forholdet mellem støj og køling, er det lige omvendt med Coolermaster.

Når det gælder kølekraft, er dens 39,3 grader Delta T lige under 5 grader varmere end Themis, og det er den tredjevarmeste køler i testen – idet man dog skal huske, at i den virkelige verden svarer det kun til, at cpu’en når op på 62 grader under fuld belastning. Den er også markant mere stilfærdig end Themis, og den ligger på en delt andenplads med en score på 34,1 dB.

[irp]

Desværre er 212 Evos monteringssystem mere kringlet end hos Themis. Den bruger en X-formet del til at holde køleren på plads mod bundkortet, og den kræver fire skruer, ikke kun to. Læg hertil, at CoolerMaster er næsten samme pris, og der er ikke meget at betænke sig på.

Nøgletal

Coolermaster-Hyper-212-EVO

[su_row]

[su_column size="1/2"]

Omgivende temperatur: 22.7°

Temperatur ubelastet: 27°

[/su_column]

[su_column size="1/2"]

Kerne (gennemsnit): 24°

Temperatur belastet: 62°

[/su_column]

 [/su_row]

[irp]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS