Danskerne får baghjul på Instagram

Vi lægger færre billeder på Instagram end vores nordiske naboer. Det afslører en ny undersøgelse fra Huawei. En del af forklaringen er, at vi i højere grad end vores naboer tager billeder for vores egen skyld.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke alt egner sig til at blive offentligt delt. Den holdning kan være en del af forklaringen på, hvorfor danskerne kun lægger 1,15 procent af deres billeder på Instagram, mens svenskerne deler over dobbelt så mange billeder på Instagram. Det vurderer smartphoneproducenten Huawei.

I forbindelse med lanceringen af den nye smartphone Mate 9 Pro, der netop har kameraet i fokus, har Huawei undersøgt forskellene på den nordiske befolkningers brug af deres smartphone.

Ifølge Huawei er en del af forklaringen på danskernes manglende fotodelinger på Instagram vores forhold til privatlivet.

”For mange danskere er Instagram ikke et medie, der egner sig til at dele private billeder på. Når det kommer til billeder fra weekendens dansen på bordene eller mormors fødselsdagssang, så foretrækker vi at dele dem på Snapchat eller Facebook. Danskerne er faktisk det folkefærd i Norden, som deler færrest billeder på Instagram, og det skyldes formentlig, at de unge føler at Snapchat er mere privat, og den øvrige del af befolkningen i højere grad er på Facebook,” siger Marie Dam Feldborg, Senior Marketing Manager hos Huawei.

Vi danskere tager billeder for vores egen skyld

Kigger man nærmere på undersøgelsen, er det i virkeligheden sjældent, vi tager billeder for at dele dem. 71 procent af danskerne tager nemlig primært billeder for at have dem som minder, og dermed adskiller vi os fra flere af vores skandinaviske naboer. For de 18-29-årige er det 63 procent, der prioriterer de private minder højest, mens det i samme målgruppe er 29 procent, der mener det er vigtigst at kunne dele billederne med familie eller venner.

”Omkring 8 procent af nordmændene, svenskerne og finnerne tager billeder for at få kommentarer og likes på Instagram eller Facebook. Herhjemme er den tilsvarende andel på kun 3 procent. Vi danskere bruger simpelthen i højere grad telefonen som et privat minde-skattekammer” siger Marie Dam Feldborg.

Danskerne knipser hurtigst det gode billede

Undersøgelsen fra Huawei tyder desuden på, at danskerne kan betragte sig som nordiske mesterfotografer. Der skal nemlig i gennemsnit ikke mere end 2,8 tryk på den røde kameraknap til, før vi synes, vi har fået et godt billede. Så lavt et tal kan hverken finner, svenskere eller nordmænd matche. Samtidig kan det være forklaringen på, at vi er det folkefærd, der har færrest billeder liggende på telefonen. Mens fotobiblioteket hos den gennemsnitlige nordmand indeholder hele 1.491 billeder, så er det tilsvarende tal herhjemme 861.

Om undersøgelsen

På vegne af Huawei Nordic gennemførte Kantar Sifo en online spørgeskemaundersøgelse i Sverige, Norge, Finland og Danmark mellem den 13.-21. januar 2017. Der blev samlet 1.000 besvarelser for hvert land med respondenter i aldersgruppen 18-79 år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S