Danskerne får baghjul på Instagram

Vi lægger færre billeder på Instagram end vores nordiske naboer. Det afslører en ny undersøgelse fra Huawei. En del af forklaringen er, at vi i højere grad end vores naboer tager billeder for vores egen skyld.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke alt egner sig til at blive offentligt delt. Den holdning kan være en del af forklaringen på, hvorfor danskerne kun lægger 1,15 procent af deres billeder på Instagram, mens svenskerne deler over dobbelt så mange billeder på Instagram. Det vurderer smartphoneproducenten Huawei.

I forbindelse med lanceringen af den nye smartphone Mate 9 Pro, der netop har kameraet i fokus, har Huawei undersøgt forskellene på den nordiske befolkningers brug af deres smartphone.

Ifølge Huawei er en del af forklaringen på danskernes manglende fotodelinger på Instagram vores forhold til privatlivet.

”For mange danskere er Instagram ikke et medie, der egner sig til at dele private billeder på. Når det kommer til billeder fra weekendens dansen på bordene eller mormors fødselsdagssang, så foretrækker vi at dele dem på Snapchat eller Facebook. Danskerne er faktisk det folkefærd i Norden, som deler færrest billeder på Instagram, og det skyldes formentlig, at de unge føler at Snapchat er mere privat, og den øvrige del af befolkningen i højere grad er på Facebook,” siger Marie Dam Feldborg, Senior Marketing Manager hos Huawei.

Vi danskere tager billeder for vores egen skyld

Kigger man nærmere på undersøgelsen, er det i virkeligheden sjældent, vi tager billeder for at dele dem. 71 procent af danskerne tager nemlig primært billeder for at have dem som minder, og dermed adskiller vi os fra flere af vores skandinaviske naboer. For de 18-29-årige er det 63 procent, der prioriterer de private minder højest, mens det i samme målgruppe er 29 procent, der mener det er vigtigst at kunne dele billederne med familie eller venner.

”Omkring 8 procent af nordmændene, svenskerne og finnerne tager billeder for at få kommentarer og likes på Instagram eller Facebook. Herhjemme er den tilsvarende andel på kun 3 procent. Vi danskere bruger simpelthen i højere grad telefonen som et privat minde-skattekammer” siger Marie Dam Feldborg.

Danskerne knipser hurtigst det gode billede

Undersøgelsen fra Huawei tyder desuden på, at danskerne kan betragte sig som nordiske mesterfotografer. Der skal nemlig i gennemsnit ikke mere end 2,8 tryk på den røde kameraknap til, før vi synes, vi har fået et godt billede. Så lavt et tal kan hverken finner, svenskere eller nordmænd matche. Samtidig kan det være forklaringen på, at vi er det folkefærd, der har færrest billeder liggende på telefonen. Mens fotobiblioteket hos den gennemsnitlige nordmand indeholder hele 1.491 billeder, så er det tilsvarende tal herhjemme 861.

Om undersøgelsen

På vegne af Huawei Nordic gennemførte Kantar Sifo en online spørgeskemaundersøgelse i Sverige, Norge, Finland og Danmark mellem den 13.-21. januar 2017. Der blev samlet 1.000 besvarelser for hvert land med respondenter i aldersgruppen 18-79 år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos