Danskerne får baghjul på Instagram

Vi lægger færre billeder på Instagram end vores nordiske naboer. Det afslører en ny undersøgelse fra Huawei. En del af forklaringen er, at vi i højere grad end vores naboer tager billeder for vores egen skyld.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke alt egner sig til at blive offentligt delt. Den holdning kan være en del af forklaringen på, hvorfor danskerne kun lægger 1,15 procent af deres billeder på Instagram, mens svenskerne deler over dobbelt så mange billeder på Instagram. Det vurderer smartphoneproducenten Huawei.

I forbindelse med lanceringen af den nye smartphone Mate 9 Pro, der netop har kameraet i fokus, har Huawei undersøgt forskellene på den nordiske befolkningers brug af deres smartphone.

Ifølge Huawei er en del af forklaringen på danskernes manglende fotodelinger på Instagram vores forhold til privatlivet.

”For mange danskere er Instagram ikke et medie, der egner sig til at dele private billeder på. Når det kommer til billeder fra weekendens dansen på bordene eller mormors fødselsdagssang, så foretrækker vi at dele dem på Snapchat eller Facebook. Danskerne er faktisk det folkefærd i Norden, som deler færrest billeder på Instagram, og det skyldes formentlig, at de unge føler at Snapchat er mere privat, og den øvrige del af befolkningen i højere grad er på Facebook,” siger Marie Dam Feldborg, Senior Marketing Manager hos Huawei.

Vi danskere tager billeder for vores egen skyld

Kigger man nærmere på undersøgelsen, er det i virkeligheden sjældent, vi tager billeder for at dele dem. 71 procent af danskerne tager nemlig primært billeder for at have dem som minder, og dermed adskiller vi os fra flere af vores skandinaviske naboer. For de 18-29-årige er det 63 procent, der prioriterer de private minder højest, mens det i samme målgruppe er 29 procent, der mener det er vigtigst at kunne dele billederne med familie eller venner.

”Omkring 8 procent af nordmændene, svenskerne og finnerne tager billeder for at få kommentarer og likes på Instagram eller Facebook. Herhjemme er den tilsvarende andel på kun 3 procent. Vi danskere bruger simpelthen i højere grad telefonen som et privat minde-skattekammer” siger Marie Dam Feldborg.

Danskerne knipser hurtigst det gode billede

Undersøgelsen fra Huawei tyder desuden på, at danskerne kan betragte sig som nordiske mesterfotografer. Der skal nemlig i gennemsnit ikke mere end 2,8 tryk på den røde kameraknap til, før vi synes, vi har fået et godt billede. Så lavt et tal kan hverken finner, svenskere eller nordmænd matche. Samtidig kan det være forklaringen på, at vi er det folkefærd, der har færrest billeder liggende på telefonen. Mens fotobiblioteket hos den gennemsnitlige nordmand indeholder hele 1.491 billeder, så er det tilsvarende tal herhjemme 861.

Om undersøgelsen

På vegne af Huawei Nordic gennemførte Kantar Sifo en online spørgeskemaundersøgelse i Sverige, Norge, Finland og Danmark mellem den 13.-21. januar 2017. Der blev samlet 1.000 besvarelser for hvert land med respondenter i aldersgruppen 18-79 år.

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S