Sony klar med verdens hurtigste SD-kort

Sonys nye SF-G UHS-II SD-kort leverer hæsblæsende skrivehastigheder på 299 MB/s, så du kan skyde 4K-video og lynhurtige serie-skud uden problemer .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nyeste kameraer er i stand til at skyde video i skyhøj kvalitet og lynhurtige serier af skud i fineste opløsning. Men for at få fuld glæde af dette kræver det et hukommelseskort, der kan følge med.

Sony er nu klar med et kort, der lader dig skyde helt uden hæmninger. Med skrivehastighed på 299 MB/s er 4K-videoer og hurtige serieskud ingen udfordring.

Kortet lader sig heller ikke slå ud af lidt dårligt vejr eller røntgenstråler for den sags skyld, for det er både stødsikkert, vandtæt samt i stand til at tåle ekstreme temperaturer og røntgen.

Det læser billeder til din pc med op til 300MB/s. Det er dog de færreste kortlæsere, der understøtter så høje hastigheder, så Sony er også klar med en særlig kortlæser, der klarer opgaven.

Sony SF-G UHS-II SD fås i størrelser på 32GB, 64GB og 128GB, og de vil være på markedet til marts. Priserne er dog endnu ikke afsløret.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS