Test: AVM FRITZ!Box 7430: Router byder på modem

AVM FRITZ!Box 7430 har indbygget modem men skuffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her har vi at gøre med en router med indbygget xDSL-modem. Det er samme type udstyr, som internetudbyderne leverer med et internetabonnement. Disse er langt dyrere end en tilsvarende router uden modem, så umiddelbart er FRITZ!Box 7430 relativ prisgunstig, især når man tænker på, hvor mange features man normalt får ekstra med en FRITZ!Box i forhold til internetudbydernes standardmodeller. Men man må med det samme fastslå, at den står meget svagt, når det gælder hastighed.

Det er en 802.11n- router i en tid, hvor vi har vænnet os til 802.11ac-routere. Den maksimale teoretiske trådløse hastighed er på 450 Mbit/s, det i sig selv kunne være nok for en bruger i en lille lejlighed for eksempel. Men værre er de fire LAN-porte, der kun er 100 Mbit/s, hvilket vil trække hastigheden ned på alle tilsluttede ethernet-netværksenheder. Man kan nå trådløse hastigheder på 80-90 Mbit/s, hvis man er i samme lokale, men mere skal man ikke regne med. Problemet er især, at den vil være langsommere end en standard modem/router fra en internet-udbyder.

FRITZ!Box 7430 kan også benyttes som ren router, men så er den alt for dyr og igen for langsom. Så hjælper det ikke så meget, at man kan tilslutte op til seks DECT-telefoner. Det er lidt af en skam med ovenstående, for routerens FRITZ!OS er ganske overskue-ligt, det er også adaptivt design, som kan anvendes på mobile enheder. Der er som vanligt med FRITZ-routere et væld af informationer at trække på, samt en række forskellige features man ikke ser hver dag. Men det er ikke helt nok samlet set her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S