Ethernet-kablet revolutionerer bilen

Du tænker nok ikke over det. Men de gode, gamle Ethernet-kabler, som ellers er trådt i baggrunden i vores trådløse tidsalder, har fundet en ny mening med livet: den moderne bil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der bliver talt meget om selvkørende biler i disse år. Måske kommer de om et par år, måske først om 10 år. Mens vi drømmer om engang at kunne slippe rattet, sker der en anden – mere stille – revolution: Det gode, gamle Ethernet-kabel rykker ind i bilen og forandrer den for altid.

Ethernet er ellers en truet ”art” på kontorer og i boliger, da det trådløse net tager over.

I bilen derimod giver det rigtig god mening. For her kan man ikke bruge trådløs kommunikation. Elektroniske enheder i en bil må af praktiske grunde kommunikere med hinanden via kabler. Det er tidligere løst på mange forskellige måder, men bilindustrien har længe savnet en fælles standard, som samtidig er lynhurtig og stabil.

For vi kunder forventer, at biler kan meget mere end at køre. Vi skal have avancerede navigations-systemer, vi vil vide alt om, hvordan bilen har det, vi vil underholdes på farten, og det hele skal vises på farverige displays med flot grafik og mange detaljer. Dertil kommer, at køresikkerheden skal forbedres. Når den mere eller mindre selvkørende bil bliver en realitet, bliver dette aspekt endnu vigtigere. En selvkørende bil vil kræve, at sensorer, computere, sikkerheds anordninger og displays kan arbejde gnidningsløst sammen.

Derfor har bilindustrien nu taget Ethernet-standarden HDBaseT til sig. Det er en teknologi, hvor man kan hente og sende billeder og lyd mange hundrede meter uden nævneværdigt tab. Man kan endda sende billeder i 4K-opløsning gennem meget lange kabler, uden at der er kvalitetsforringelse og uden mærkbar forsinkelse. Forsinkelsen er på under 10 mikrosekunder. Teknologien er afprøvet, og den benytter en kendt kabelstandard, Cat 5.

Displays på indersiden af forruden bliver almindelige de kommende år. Informationerne kan hentes gennem det hurtige Ethernet-kabel. Displays på indersiden af forruden bliver almindelige de kommende år. Informationerne kan hentes gennem det hurtige Ethernet-kabel.

Alt taler gennem ét Ethernet-kabel

Når alt nu kan tale sammen gennem det samme kabel og med den samme transmissionsstandard, kan man nemt tilføje moduler til bilens netværk efter behov – som på illustrationen til en moderne bil.

Det betyder, at en masse visioner for fremtidens bil med et slag kan realiseres: Den kan selv holde øje med, hvor den befinder sig, den kan ”se” med kameraer både for, bag og i siderne, den har nattesyn, så du får besked om dyr på vejen. Gps-navigationen kan foregå i realtid via head up-display på forruden. Ungerne der allerede kan se Blu-ray-film, fra bagsædet, via skærme på nakkestøtterne, kan nu også gå på internet.

Systemet kan udbygges med USB.

Du kan tilslutte mobile enheder, og den nærmest Lego-lignende arkitektur betyder, at det i det heletaget er let at tilføje nye applikationer og installationer.

HDBaseT har allerede fået accept fra en række kendte bilmærker, som har tilsluttet sig organisationen HDBaseT Alliance, der fastsætter standarderne for denne type netværk. En af teknologiudviklerne på området er israelske Valens, og de har for nylig indgået aftaler med GM og Daimler, der er to af bilproducenterne i alliancen. Men den stille revolution vil brede sig ud til hele bilindustrien, forventes det. 

Ethernet-kablet samler alle elektroniske funktioner i bilen, og det hele kan koordineres fra en samlet kontrolenhed. Ethernet-kablet samler alle elektroniske funktioner i bilen, og det hele kan koordineres fra en samlet kontrolenhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S