Test: Sennheiser PXC 550: Lyd og komfort i særklasse

For den kompromisløse leverer denne hovedtelefon meget høj kvalitet, men prisen er også derefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke nogen billig hovedtelefon, men den leverer også varen lydmæssigt. Første indtryk er ellers ikke imponerende, da det nærmest minimalistiske design slet ikke giver en fornemmelse af en hovedtelefon i 3000 kroners-klassen. Men straks du får sættet i hænderne, fornemmer du den lækre materialekvalitet og ikke mindst den lave vægt på 227 gram. Det er testens absolut letteste deltager, og den er bygget af komposit-materialer og har bløde og lækre hovedpuder samt god polstring på hovebøjlen.

Behagelige hovedtelefoner 

På hovedet opleves Sennheiser-sættet da også som let og meget behageligt. Du fornemmer næsten ikke, du har det på. Ørekopperne er helt uden knapper, men de har en berøringsflade, der betyder, at du kan styre musik og opkald ved at trykke og swipe hen over dem. Lækkert!
Det kræver lige lidt tilvænning at ramme rigtigt hver gang, men så fungerer det faktisk fint.

PXC 550 har en såkaldt adaptiv støjreduktion, hvilket reelt blot betyder, at den indstiller sin støjdæmpning efter omgivelserne. Og den er god til at finde ud af, hvor meget der skal dæmpes, og især i et kontormiljø oplever vi PXC 550 som velfungerende. Du kan høre omgivelserne, men den værste støj i baggrunden er filtreret væk. I mere støjfulde omgivelser som i et fly, oplever vi ikke sættet som meget effektivt, men det fjerner den værste larm.

Lydbilledet er neutralt og rart, hvor især den vigtige mellemtone står fremme og meget delikat. Bassen mangler lidt definition, mens diskanten er detaljeret og flot.

Sennheiser PXC 550 er et eksklusivt headset til den person, som arbejder på kontor og vil have god lyd, lav støj og mulighed for at kunne tale trådløst i telefon. Du kan få bedre produkter til ren støjundertrykkelse. Men PXC 550 er en hovedtelefon til et lydkræsent publikum.

Ørekopperne er helt fri for knapper, men de er trykfølsomme, og du kan herfra styre både musik og tale. Ørekopperne er helt fri for knapper, men de er trykfølsomme, og du kan herfra styre både musik og tale.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS